Početna strana > Hronika > Kajl Skot: NATO i Srbija imaju iste strateške ciljeve; Jedina zemlja u kojoj je NATO bio angažovan u svojoj istoriji upravo je organizovala jednu od najvećih NATO vežbi
Hronika

Kajl Skot: NATO i Srbija imaju iste strateške ciljeve; Jedina zemlja u kojoj je NATO bio angažovan u svojoj istoriji upravo je organizovala jednu od najvećih NATO vežbi

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 08. novembar 2018.

NATO i Srbija imaju iste strateške ciljeve i možemo da radimo zajedno kao partneri, izjavio ambasador SAD Kajl Skot na 6. Beogradskoj NATO nedelji.

"Srbija nije članica NATO i ne želi da to postane , ali mi smo ovde iz dva razloga i to da postignemo zajedničke ciljeve i partnerstvo. NATO je posvećen miru, zajedničkim vrednostima i vladavini prava, a Srbija je bitan partner i ona će doprineti strateškim ciljevima da se postigne snažna i dugotrjna stabilizacija Srbije i regiona" , kazao je Skot.

Skot je dodao da Amerika Srbiju smatra vitalnim partnerom i rekao da je Srbija jedina zemlja u kojoj se NATO pojavio kao otvoreni ratni neprijatelj, ali je sada situcija promenjena i to, kaže, daje optimizam po pitanju mira u celom regionu i mira između Beograda i Prištine.

“Najočiglednija uloga NATO u regionu jeste da osiguramo sigurnost i stabilizaciju, a iste ciljeve ima i Srbija. Zahvaljujući Rezoluciji 1244 i povelji 4 UN, Kfor je vojna organizacija koja se stara da postoji mir i sloboda kretanja za sve zajednice na KiM. SAD ima najviše vojnika i to radimo kako bismo se postarali da švi građani Kosova imaju mir i da budu sigurni”, rekao je Skat.

Naveo je i da Srbija ima pravo da bude ponosna na svoju istoriju i na pobede u Prvom i Drugom svetskom ratu i dodao da je NATO i SAD drago što su bili partneri sa Srbijom u tim dvema velikim pobedama.

“Partneri smo i danas. Kroz NATO, ali i kroz naše bilateralne odnose, kroz našu ekonomsku pomoć, kroz podršku vladavini prava, slobodama, podršku bezbednosti i želim da zahvalim predsedniku Vučiću što je stavio tačku na generaciju nemira i što je započeo rad na prevazilaženju psiholoških barijera i pronalaženju mirne budućnosti za ceo regin”, naveo je američki ambasador.

Robert Pščel iz Odeljenja za javnu diplomatiju NATO-a kaže da oni ne pokušavaju da obrišu istoriju, ali žele da stvore sliku koja je zasnovana na realnosti budući da je Srbija danas suočena sa dezinformacijama o toj alijansi, a da oni koji to plasiraju koriste emitovne argumente.

Psčel je na Šestoj NATO nedelji u Beogradu kazao da te “neobične vesti” za koje se posle ispostavi da nisu istinite kvare sliku i da građani Srbije zbog toga ne mogu da imaju mišljenje koje je zasnovano na činjenicama. On je istakao da čitav NATO, odnosno svih 29 članica te alijanse deli zajednički interes sa Srbijim, a to je mir i stabilnost u regionu.

(Tanjug)