петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кајл Скот: Мој однос са Вучићем је добар, професионалан и позитиван - Србија је изабрала да сарађује са НАТО пактом преко ИПАП споразума
Хроника

Кајл Скот: Мој однос са Вучићем је добар, професионалан и позитиван - Србија је изабрала да сарађује са НАТО пактом преко ИПАП споразума

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 30. октобар 2016.

Београд -- Мир и стабилност у региону Западног Балкана и чланосто тих земаља у ЕУ су највећи приоритет САД, изјавио је данас амбасадор Америке Кајл Скат.

Он је додао да НАТО не присиљава Србију на чланство, а да је Србија ставила до знања да не планира да се прикључи Алијанси.

"Били смо увучени у ратове у региону у неколико прилика током наше историје и важност напретка у регионалном помирењу, добри односи између земаља на Западном Балкану и модернизација ових земаља, као и њихов улазак у ЕУ од виталног су нам значаја", рекао је Скат.

Амбасадор је у интервјуу Куриру рекао да се америчка спољна политика не мења значајно између избора, осим ако нешто не постане главна тема у кампањи, а политика према Западном Балкану то није постала.

"Не очекујем битне промене било ко да буде изабран - демократски кандидат Хилари Клинтон или њен републикански ривал Доналд Трамп", рекао је Скат.

Према његовим речима, пуно је дезинформација у вези са чланством Србије у НАТО, истакавши да Србија може сама да бира своје партнере и да јој се нико не намеће, али и да је, такође, изабрала да сарађује са НАТО преко Индивидуалног партнерског акционог плана (ИПАП) и да је имала велику корист од те сарадње.

Говорећи о билатералним односима, Скат је истакао да је задовољан односима Србије и САД који су, оценио је, добри и развијају се у добром правцу, а на питање шта те односе оптерећује, каже да има више позитивних него негативних ствари.

"Ако погледате подршку коју САД дају модернизацији Србије, реформама, приближавању ЕУ, Србија је знатно скочила на листи Дуинг бизнис кад је реч о регистровању имовине и издавању грађевинских дозвола, и то делимично захваљујући партнерству између УСАИД и српске владе. На безбедносном пољу партнери смо у рату против тероризма и борби против Исламске државе, радимо заједно на помирењу у региону, САД су у Србији инвестирале четири милијарде долара, 16.000 Срба ради овде у америчким компанијама...", навео је он.

Скат је додао да је убиство браће Битићи једна од ствари које оптерећују односе, а на питање шта српска страна још треба да уради, амбасадор је рекао да би требало да се позабави доказима који су прикупљени и да развије случај против људи за које, тврди, сви знају да су одговорни.

Скат је негирао умешаност Амбасаде САД у протесте "Не давимо Београд", истакао да и Србија, као и Хрватска, може да добије америчке хеликоптере "кајова", а на питање о увођењу санкција Русији дипломатски одговорио да ће се од Србије "очекивати да буде део једне заједничке спољне политике".

Скат се осврнуо и на сарадњу са председником владе Александром Вучићем, истакавши да је "његов однос са премијером добар, професионалан и позитиван".

Говорећи о реаговању Србије на косовски закон о Трепчи, амбасадор је рекао да он то разуме, али сматра да је питање Трепче "екстремно компликовано".

"Причамо о државном предузећу са активностима и северно и јужно од реке Ибар. Оно што ми видимо као улогу САД јесте да подстичемо све интересне групе да се састану, попричају о свему и дођу до решења", рекао је Скат и у том контексту додао да је дијалог Београда и Приштине важан и да напредује, али не брзином коју би сви волели да виде.

Једно од питања односило се и на српско-руски хуманитарни центар у Нишу, а Скат је рекао да у САД никоме не смета пружање хуманитарне помоћи било где у свету и да је у том смислу помоћ Србије више него добродошла.

"Никоме не смета хуманитарна помоћ и Србија је слободна да бира начине и путеве којима жели да подржи народ Сирије, коме је помоћ несумњиво потребна. Постоји позив за помоћ Уједињених нација и ми смо изабрали да радимо преко њих, а то је изабрала и ЕУ. Ако ми дозволите да искористим алегорију, ако имате жену и децу који су у сигурној кући, било би ми поприлично шокантно да им помоћ предајте преко њихових мужева насилника. Русија тренутно са сиријском владом бомбардује Алеп, бомбардује болнице и конвоје хуманитарне помоћи УН, зато је био необичан потез да се изабере Русија као достављач хуманитарне помоћи", оценио је Скат.

(Танјуг)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер