Хроника

Кајл Скот: Уверен сам да Србија не може да прими сву популацију Косова натраг у Србију и да албанска популација Косова никад неће бити део Србије

Штампа
среда, 11. септембар 2019.

САД се радују заједничком развијању односа Србије и Америке у наредним вековима, рекао је амерички амбасадор у Србији Кајл Скот.

Он је нагласио да не смемо дозволити да распад бивше Југославије и ера Слободана Милошевића дефинишу српско-америчке односе.

Скот је на отварању конференције "Српско - амерички односи", која се одржава у Скупштини Србије, подсетио на 140 година дуге дипломатске односе Србије и САД и на развој тих односа од Краљевине Србије до данашњих дана.

Нагласио је да заједничка прича Србије и САД не почиње деведесетих година, већ да је то био само болан период у односима.

"Од 2000. године сарађивали смо на изградњи визије Србије у заједници светских народа, пружили смо преко милијарду долара помоћи за обнову школа, путева...", казао је амерички амбасадор.

Навео је и да, иако је долазило до радикалних промена лидерства у Београду, пријатељске везе које граде дипломатске односе две земље и даље су јаке.

Нови наратив је другачији сценарио од оног који можемо да видимо на интернету и таблоидима, да је "Србија жртва западних зликоваца"

"Док овде говоримо, пишемо ново поглавље. Нови наратив је наратив наде, оптимизма, пријатељства, другачији сценарио од оног који можемо да видимо на интернету и таблоидима, да је Србија жртва западних зликоваца", казао је амерички амбасадор.

Истакао је да данас имамо прилику да исправимо слику српско-америчких односа која заједничким стремљењима може бити успешна.

Наводећи да Словени славе Ђурђевдан, Скот је метафорично казао да је крајње време да се угледају на Светог Ђорђа и убију аждаху: "Бројни су примери антагонизама који утабавају нове путеве односа између Француске и Немачке, САД и Јапана. Уместо да се у мржњи и злоби укоренимо, учауримо, треба нешто боље, јаче и позитивније заједно да градимо". Додао је да је потребно да се иде напред како би младим и талентованим људима на Балкану омогућили да виде светлију и бољу будућност на Балкану.

"Ако се искористи помоћ коју нуде САД и друге земље, Јапан, Норвешка, Швајцарска, које су заинтересоване за развој овог региона, сигуран сам да Србија може много", казао је Скот.

Истакао је да тренутно стојимо на прекретници, а да су САД именовале специјалног изасланика за Западни Балкан који ће допринети да регион тежи просперитету који и заслужује.

Како је навео, америчке компаније инвестирале су капитал у Србију и данас запошљавају преко 20.000 српских грађана и пружају им основна примања и плату.

Према његовим речима, односе две земље дефинишу заједничке вредности и муке, као и подршка САД напорима Србије у Првом светском рату.

Говорећи о терористичким нападима 11. септембра, Скот је рекао да су они обележили почетак нове ере и борбе против заједничког непријатеља. Он је навео и да Американци и Срби и даље сарађују у борби против тероризма и унапређењу безбедност за све наше људе.

"Настојимо да радимо ка стабилнијем и просперитетнијем свету", рекао је Скот.

Додао је да су Срби и други балкански народи патили стотинама годинама и подсетио на миграције у 17. и 18. веку, повлачење преко Албаније у Првом светском рату, Плаву гробницу, окупацију нациста, усташке логоре и страдања у сукобима деведесетих година.

Скот је, ипак, рекао да је једно од сећања које га највише инспиришу и које ће понети са собом при одласку из наше земље хуманост коју је наш народ показао у миграционој кризи 2016. године.

"Показали сте емпатију и тежњу да помогнете онима у невољи", рекао је Скот.

Према његовим речима, питање Косова и развој ситуације на Косову је један од најтежих проблема, односно препрека у актуелним односима САД и Србије. Он је у том контексту подсетио да је режим Слободана Милошевића био оптужен за насиље над цивилним становништвом на КиМ, после чега је, како је навео, НАТО одлучио да уклони српску војску са КиМ. „После смо признали независно Косово. Много њих у Србији се не слаже с тим, али ја сам уверен да Србија не може да прими сву популацију Косова натраг у Србију И да албанска популација Косова никад неће бити део Србије", рекао је Скат.

Амерички амбасадор у Србији Кајл Скот рекао је данас да је борба против тероризма нешто чему стално морају да буду посвећени као и да Америка сматра Србију партнером у тој борби.

Кајл је ово изјавио гостујући на РТС-у, на 18. годишњицу напада на куле близнакиње у Њујорку, на Вашингтон и Пенсилванију када је погинуло преко 3.000 људи.

„Борба против тероризма је нешто чему морамо да будемо посвећени стално и веома смо поносни што ту можемо да убројимо и Србију као партнера у борби против тероризма“, рекао је амбасадор САД.

Он је рекао да су сви знали да су напади на САД 11. септембра 2001. године променили свет трајно, као и перцепцију борбе против тероризма.

„Сви смо знали макар подсвесно да се свет променио тај дан и да борба против тероризма није нешто егзотично на Средњем истоку или јужној Азији већ је то на нашем прагу исто“, рекао је Скот.

Он је додао да су се, нажалост, слике из Њујорка и Вашингтона поновиле и у Паризу, Лондону, Бриселу.

Скот је подсетио да већ девету годину заредом Амбасада САД на данашњи дан у сарадњи са Црвеним крстом Србије организује акцију добровољног давања крви.

Дачић: Пријатељске везе САД и Србије и даље јаке

Пријатељске везе између САД и Србије су и даље јаке, упркос радикалним променама до којих је долазило кроз историју, оцењено је на међународној конференцији "Српско-амерички односи", у Скупштини Србије.

Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је да српско-амерички односи имају дугу традицију и да су прошли више различитих фаза, али да је Србија показала да жели да унапреди односе са САД који су утемељени, пре свега на заједничком стратешком опредељењу ка успостављању региона Западног Балкана као безбедносно и економски стабилног. 

"Последње три деценије биле су тежак период за односе наше две земље, али и подсетник да је, због изазова са којима смо суочени, неопходно тежити сарадњи и бољем дијалогу. Данас наше односе карактерише позитивна динамика и стална спремност за доржавање дијалога на високом нивоу", рекао је Дачић.

 

Он је навео да је позитивна динамика односа са САД високо на листи спољнополитичких приоритета Србије и да високо цени подршку САД у остваривању српских интереса. 

Амбасадор САД Кајл Скат навео је да су упркос томе што је долазило до радикалних промена у односима две земље, пријатељске везе и даље јаке и постоје изгледи за њихово стално унапређење. 

"Крајње је време да идемо напред како би младим и талентованим људима омогуићили да се ослободе проблема који су и даље пристуни у овом региону. Ако Србија искористи искрену помоће Европске уније, али и других земаља који је нуде не постоје ограничења", навео је Скат. 

Оценио је да САД перципирају регион Западног Балкана као регион који може да тежи просперитету.

"Ове преговоре и разговоре, дијалог,који је нажалост у прекиду, али се надамо да ће ускоро поново почети, са Приштином, неће позитивно и неће скоро бити завршено, без обзира на ангажовање Европске уније ако се у то значајније не укључе Сједињене Америчке Државе", рекао је Драган Шормаз.

Конференцију "Српско-амерички односи" организовали су Институт за националну и међународну безбедност из Београда и Посланичка група пријатељства са САД у Народној скупштини Србије.

(Танјуг-Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]