Хроника

Каиро: Сахрањен Мохамед Морси, УН траже независну истрагу о смрти

Штампа
уторак, 18. јун 2019.

Бивши египатски председник Мохамед Морси сахрањен је у Каиру, изјавио је његов адвокат Абдел Монеим Абдел-Максуд.

Морсијева породица присуствовала је молитви у затвору Тора затим сахрани и западном дистрикту Каира, Наср Ситију.

На гробљу је било појачано обезбеђење, рекао је адвокат.

Морси (67), кога је војска свргнула 2013. године, срушио се јуче у судници у Каиру и умро.

Морси је свргнут 3. јула 2013. године после масовних протеста годину дана пошто је преузео власт као први демократски изабран председник у земљи. Био је члан највеће исламистичке групе у Египту, сада забрањене "Муслиманске браће".

УН траже независну истрагу после смрти Морсија на суду

Канцеларија за људска права УН затражила је да се спроведе "детаљна и независна" истрага после смрти свргнутог египатског председника Мохамеда Морсија на суду.

Морси, који је провео готово шест година у притвору, умро је јуче после онесвешчивања у судници у Каиру. "После сваке изненадне смрти у затвору треба да следи брза, непристрасна, детаљна и транспарентна истрага коју ће спровести независно тело да би се расветлио узрок смрти", екао је Руперт Колвил, портпарол Високог комесаријата УН за људска права.

Он је подсетио да је у тренутку смрти Морси био у притвору по налогу египатских власти и да је египатска држава била одговорна да осигура да се према њему опходи на хуман начин и да се поштује његово право да остане у животу и да буде лечен.

Портпарол је истакао да су изречене сумње о његовим условима притвора и пиступа лекарској нези док је био у затвору.

У марту 2018. године једна британска независна комисија, предвођена конзервативним послаником Криспином Блантом осудила је држање Морсија у изолацији 23 сата дневно, наводећи да је он патио од дијабетеса и бубрежне инсуфицијенције. Колвил је рекао да истрага треба да узме у обзир све аспекте опходјења власти према Морсију да би се проверило да ли су услови притвора утицали на његову смрти.

Организације за одбрану људских права као што су Амнести интернешенал и Хјуман рајтс воч, као и британски посланик Криспин Блант су, такође, тражили независну истрагу о смрти бившег египатског исламистичког председника.

(Бета, АП)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]