петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Кабинет Александра Вучића: Србија не жели припајање Републике Српске
Хроника

Кабинет Александра Вучића: Србија не жели припајање Републике Српске

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. новембар 2017.

 Власт у Србији не жели припајање Републике Српске Србији, коментар је који је Данас добио у кабинету председника Србије Александра Вучића на питање о најновијој изјави Милорада Додика, председника РС, који је, током интервјуа за Дојче веле, нацртао мапу Западног Балкана.

Тај босанскохерцеговачки ентитет припојен Србији, као и север Косова.

Како су за Данас рекли саговорници из кабинета председника Вучића, Србија је једина препрека отцепљењу Републике Србије од Босне и Херцеговине, што је, кажу у кабинету председника Србије, и сам Милорад Додик рекао у поменутом интервјуу.

Милорад Додик је у интервјуу за Дојче веле рекао да БиХ неће опстати ни у каквом облику, да је то "пропала држава", као и да Срби "нису без алтернативе".

- Милорад Додик само потврђује да се од ратног програма из деведесетих година није померило ни за квадратни метар - коментарише за Данас историчарка Дубравка Стојановић Додикову мапу Западног Балкана.

Она истиче да "смо због тога ушли у ратове". "А онда смо изгубили четири рата. Сад је, изгледа, процењено да опет може све то из почетка. Ни Република Српска ни север Косова се не могу припајати Србији без рата, то је свакоме потпуно јасно", истиче саговорница нашег листа.

Упитана да оцени понашање Београда када је о овој теми реч, Дубравка Стојановић узвраћа питањем: "Па, као Додик то сам смишља?"

- Слободан Милошевић је једном прекинуо са Радованом Караџићем, па се то тада и те како видело. Сад нема реакције Београда која би показала макар минимално неслагање. Политика није психоанализа, мора се чути и видети реакција на овако авантуристичке изјаве - сматра наша саговорница.

На питање како види изјаве званичника о томе да подржавају целовитост БиХ, она закључује: "Нека кажу то оштро, па да видимо."

Председник РС је у интервјуу за Дојче веле у директну везу довео независност Косова с независношћу Републике Српске. "Нисам против независности Косова. Ја сам за разговор између Београда и Косова и ако Београд тако одлучи ја ту немам ништа против, али је онда моје следеће питање зашто не може и Република Српска. Ако постоје права за једне, онда морају да постоје права и за друге", рекао је Додик. Он је истакао да Републици Српској представља оптерећење чињеница да је Србија остала у политици очувања територијалног интегритета. "Да је у оном тренутку Србија, када се Косово одвојило, рекла да је то ок, ми бисмо се сигурно до сада већ одвојили", каже он. Додик је нацртао мапу Балкана како је види - РС и Србија су уједињене, а Косово подељено, при чему север припада Србији. Председник РС је навео и да референдум о независности Републике Српске тренутно није институционална тема. "Референдум није на дневном реду. Ниједан орган ниједна институција у РС то нема на свом дневном реду. Спекулације о томе постоје, партијски ставови о томе постоје, мишљења појединаца о томе постоје, то је несумњиво и то није да није јавна тема, али институционална тема није", рекао је Додик. Он је све ово рекао у интервјуу који је сниман половином октобра, пре објављивања интервјуа са чланом Председништва БиХ Бакиром Изетбеговићем у којем је рекао да мисли да би та држава требало да призна Косово, али да је то тренутно немогуће због противљења представника Срба у институцијама БиХ. То је изазвало оштру и, према многим оценама, непримерену реакцију Београда, где су представници власти чак сазвали хитну седницу Савета за националну безбедност, остављајући јавности и грађанима Србије да тумаче тај потез као реакцију на реалну опасност угрожености њихове безбедности.

Бајковит план

Када је реч о подели Косова, односно размени територија - север Косова за Прешевску долину, о којој је Данас известио прошле недеље, као могућем тајном плану Београда и Приштине, саговорници из кругова блиских Влади Србије су рекли да би такав исход био пожељан за Србију, али и да је "бајковит".

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер