четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јужне вести: Позивајући се на уредбу која се односи искључиво на јавни сектор, порески инспектори утврдили да наводно дугујемо милионски износ
Хроника

Јужне вести: Позивајући се на уредбу која се односи искључиво на јавни сектор, порески инспектори утврдили да наводно дугујемо милионски износ

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 10. август 2018.

 Иако ни после интензивне шестомесечне контроле нису у пословању Јужних вести пронашли ни један једини прекршај, позивајући се на уредбу која се односи искључиво на јавни сектор, порески инспектори су утврдили да Јужне вести наводно дугују милионски износ, објавио је овај портал.

Министарство финансија покренуло је процедуру принудне наплате и пре коначне одлуке суда, тврде с овог портала.

У исцрпном извештају о контроли, сачињеном на 101 страници, пореске инспекторке Јасна Вулићевић и Ивана Антонијевић су навеле да Јужне вести од свог оснивања нису начиниле ниједну грешку у свом пословању, додају.

Ипак, тумачећи Закон о информисању, притом не наводећи који тачно његов део, оне су закључиле да главни и одговорни уредник мора да буде у радном односу у медију који уређује, а да уредник Јужних вести Предраг Благојевић нема радни однос у том медију.

Образлажући свој став, инспекторке Вулићевић и Антонијевић су се позвале на Уредбу Владе Србије "Каталог радних места у јавним службама и другим организацијама у јавном сектору".

На основу прецизног списка обавеза главног уредника државног медија, инспекторке су закључиле да све то мора да обавља и уредник у приватном медију, подвлаче Јужне вести. А како је, по њиховом мишљењу, за испуњење свих побројаних обавеза уреднику потребно пуно радно време, самим тим он мора да буде у радном односу.

Позивање Пореске управе, која је део Министарства финансија, односно Владе Србије, на Уредбу којом се дефинишу радна места у јавном сектору и њена примена и на приватне медије је веома опасна ствар, сматра Предраг Благојевић.

Тиме, додаје, држава на мала врата покушава да нађе легалан начин да контролише ко може да буде уредник, али и новинар. У истом члану те Уредбе су дефинисани и услови које уредник мора да испуњава, а одмах у следећем и ко може да буде новинар.

"Шта их спречава да сутра кажу "ти не можеш да будеш уредник, не испуњаваш услове"? Нисам правник и звучи ми нелогично да то прописе за јавни сектор могу да примене и на приватне медије. Али, ето, видећемо да ли стварно може", каже Благојевић.

На основу наведеног закључка инспекторки, Пореска управа је обрачунала да Јужне вести морају да плате порезе и доприносе за главног уредника од оснивања тог медија 2010. године, што са обрачунатим каматама представља милионску цифру.

Пошто су у веома кратким роковима одбили све жалбе на свој рад, не чекајући одлуку суда по жалби Јужних вести, Пореска управа је покренула процедуру принудне наплате.

О неуобичајеној ажурности државног органа говори и чињеница да је Пореска управа о жалбама Јужних вести одлучивала за један дан, наводи овај портал. Тако је, примера ради, захтев 21. јуна упућен Пореској управи да принудну наплату милионске суме одложи до одлуке суда, одбијен већ сутрадан, додају.

ЈВ: Порески дугови као да Благојевић ради 16 сати дневно

О нелогичностима у закључцима пореских инспектора говори и податак да су наводне пореске дугове за плату главног уредника Јужних вести обрачунали као да Предраг Благојевић дневно ради по 16 сати, односно да обавља два посла са пуним радним временом, пишу Јужне вести.

Како наглашавају, порески инспектори већ годинама "чешљају" рад Јужних вести. Актуелна контрола је 5. по реду у последњих неколико година, наводе и додају да је, по правилу реч, о провери "анонимних пријава". Ни поред тога што су све трајале месецима, инспектори никада до сада нису пронашли ни најмању неправилност, истичу Јужне вести.

Овим поводом је и високи представник ОЕБС за слободу медија Харлем Десир априла ове године разговарао о случају Јужних вести са председником Србије Александом Вучићем и премијерком Аном Брнабић. Из Владе је након тог састанка саопштено да је премијерка обавила састанак са директорком Пореске управе Србије, подсећају Јужне вести.

Како је тада саопштено из кабинета Ане Брнабић, подсећају с овог портала, она је од директорке Пореске управе тражила "уколико не постоје индиције да пореску контролу треба додатно проширити, она треба да буде окончана у најкраћем року,како даља контрола не би ометала рад".

Дан након јавне реакције из кабинета премијерке, контрола је била, ипак, знатно интензивирана, пише овај портал додајући да су инспектори радили и за викенд.

Директор Јужних вести: Пореска обилазила и партнере

Директор Јужних вести Витомир Огњановић појашњава да сама контрола рада од стране инспекција, па и Пореске, није спорна. Спорни су, додаје, сврха и методе.

"Да се разумемо - не видимо ништа спорно у томе да било која инспекција контролише наш рад. Али једно је контрола рада, а друго тражење грешке у раду. Притом, порески инспектори су без неопходног радног налога обилазили и фирме са којима сарађујемо. Чак су контактирали и чланове породица власника фирми и објашњавали како њихови укућани сарађују са фирмом коју "финансирају стране обавештајне службе". Због тога смо изгубили неколико клијената. То је класично застрашивање", каже Огњановић.      

(Јужне вести-Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер