Хроника

Јутарњи лист: Велика Британија ускоро би могла да постане "Разједињено Краљевство", Шкотска и Северна Ирска већ кују планове за излазак из Уједињеног Краљевства

Штампа
недеља, 15. децембар 2019.

 ЗАГРЕБ - Велика Британија ускоро би могла да постане "Разједињено Краљевство", пише хрватски "Јутарњи лист" и додаје да Шкотска и Северна Ирска већ кују планове за излазак из Уједињеног Краљевства.

Лист подсећа да се неколико хиљада демонстраната окупило у петак у Глазгову протестујући против премијера Бориса Џонсона, чија је Конзервативна партија тријумфовала на ванредним парламентарним изборима.

Међутим, упркос победи на изборима, конзервативци су претрпели тежак пораз у шкотским изборним јединицама, где је велика већина гласала за Шкотску националну странку, коју предводи шкотска премијерка Никола Стерџон.

Према наводима шкотских медија, Старџен ће већ следеће недеље затражити да се право расписивања референдума о независности трајно препише на шкотски парламент, а не да буде у надлежности владе у Лондону.

Али, како наводи Јутарњи лист, Џонсон ће се против шкотског сепартизма борити "рукама и ногама".

Ипак, оцењује лист, Џонсоново игнорисање шкотских сепаратиста сигурно ће подићи напетост и довести до таласа већих и интензивнијих протеста од јучерашњег у Глазгову.

"У петак су Шкоти марширали с поруком да не признају Џонсонов ауторитет. Убрзо це марширати с поруком да неће одустати од независности. Што се Џонсон буде више борио против тога и како се клупко Брегзита буде све више одмотавало, то ће отпор у Шкотској бити све већи", предвиђа Јутарњи.

Лист напомиње да Шкоти, више од независности, желе да остану део ЕУ, док резултати овонедељних парламентарних избора обећавају излазак земље из ЕУ.

И мада је тешко предвидети да ли ће шкотски протести постати насилни и да ли ће доћи до озбиљних нереда, знатно је лакше предвидети шта ће се догодити у Северној Ирској, где су пробритански унионисти први пут у историји освојили мање места у парламенту од проирских сепаратиста, указује лист.

Лидерка ирске националистичке странке "Шин Фејн" Мери Лу Макдоналд, у суботу је поручила да расте притисак за расписивањем референдума о ирском уједињењу.

"Брегзит је променио политички профил Ирске, у Британији и у Европи. Све што је некада било сигурно, више није", оценила је она.

Она је додала да су избори поново показали да је већина гласача на Северу против тога да "буду извучени из ЕУ, против било какве тврђе границе на ирском острву, као и да желе да заштите Споразум Великог петка и економију на целом острву".

Споразум Великог петка је 1998. довео до примирја у тињајућем грађанском рату у Ирској и Британији након више од 30 година сукоба и више од 3.500 убијених.

Један од кључних делова Споразума је и клаузула према којој је Северна Ирска део Уједињеног Краљевства док год већина грађана Северне Ирске и Републике Ирске не одлучи другачије.

Ако до тога дође, владе у Лондону и Ирске дужне су да спроведу одлуку народа.

У последњој анкети, спроведеној у септембру ове године, 51 одсто гласача Северне Ирске било је за уједињење с Ирском, док је 49 одсто било за останак у УК.

Након најновије победе Џонсона, који је у својим преговорима с ЕУ јасно дао до знања да му је Северна Ирска мање битна од "Брегзита", и након што су на изборима победиле странке које су за останак у ЕУ и за уједињење, није чудно да је "Шин Фејн" већ позвао владе Ирске и УК на почетак преговора, оцењује Јутарњи.

"Наши преговарачки тимови спремни су за почетак разговора с две владе и осталим странама у понедељак", рекла је Макдоналдова.

За разлику од Шкотске, чије захтеве Џонсон законски сме да игнорише, захтев из Северне Ирске, напомиње лист, много је озбиљнији због механизма у Споразуму који га обавезује.

Међутим, ако Џонсон покуша да опструише и ирску иницијативу за излазак из УК, националистички одговор у тој области могао би да буде и много насилнији од шкотских протеста у петак, закључује Јутарњи лист.

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]