Хроника

Јутарњи лист: У 2018. години најбогатијих 10 одсто домаћинстава у САД поседовало 70 одсто укупног богатства - никад већа неједнакост

Штампа
недеља, 26. мај 2019.

Најбогатијих 10 одсто домаћинстава САД поседовало је 2018. године 70 одсто укупног богатства домаћинстава, док су 1989. поседовали 60 одсто богатства, што показује да је неједнакост већа него икада до сада.

Торстен Слок, главни економиста Дојче банке, на кога се позива часопис "МаркетВач", преноси податке из извештаја Федералних резерви (ФЕД), америчке Централне банке, који показују да је богатство један одсто најбогатијих домаћинстава САД у том периоду порасло са 23 одсто на 32 процента, пренео је загребачки "Јутарњи лист".

Аналитичари ФЕД-а су притом утврдили како је разлог за раст богатства најбогатијих 10 одсто то што је порастао удео њихове имовине у том периоду са 55 на 64 одсто, док се истовремено отприлике толико смањила, релативно гледано, имовина средње и више средње класе, односно оних домаћинсатва који се по богатству налазе између 50. и 90. перцентила (један перцентил је један одстотни бод). Слок истиче да је то делимично резултат експанзивне монетарне политике ФЕД-а након финансијске кризе из 2008, захваљујући којој су расле цене некретнина и деоница у задњих десет година.

- Друга последица финансијске кризе јест пад власништва домаћистава над некретнинама и деоницама, а власништво над некретнинама представља највећи удео укупног богатства - објаснио је Слок.

Магазин "МаркетВач" притом преноси податак према којем је у првом кварталу 2019. стопа власништва над стамбеним некретнинама према америчком Бироу за статистику, била на нивоу од 64,2 одсто, док је просек 65,2 одсто. Потом се напомиње како је 2005. тај проценат дошао на 69,2 одсто, али је онда финансијска криза то у једном тренутку 2016. спустила на 63 одсто, да би у се првом кварталу 2018 попела на садашњи ниво.

- Стога је на неки начин већа неједнакост међу домаћинствима делом резултат ФЕД-ове политике, али је и недостатак промена у фискалној политици такође одиграо своју улогу - истакао је Слок, наглашавајући да је то довело до "веће неједнакости него икад пре".

(Танјуг)

 
 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]