Хроника

Јутарњи лист: Популарност Ангеле Меркел угрожава соција-демократа Мартин Шулц

Штампа
недеља, 19. март 2017.

 Немачкој канцеларки Ангели Меркел, чију популарност пре пар месеци нико није могао угрозити, сада прети социјалдемократски кандидат Мартин Шулц који у недељу почиње кампању не би ли је уклонио с власти.

На ванредном конгресу своје странке службено ће преузети водство у странци и мало опширније изложити план борбе с обзиром на парламентарне изборе у септембру, преноси "Јутарњи лист".

Шулц (61), бивши председник Европског парламента, у недељу ће ступити на дужност председника социјалдемократске странке СПД-а коју је досад водио Зигмар Габриел, садашњи министар спољних послова и вицеканцелар.

Мартин Шулц добро стоји у анкетама откад је крајем јануара именован за кандидата СПД-а за канцелара на парламентарним изборима 24. септембра, на којима ће се Ангела Меркел за конзервативце такмичити за четврти мандат.

Пре тога предвиђени су избори у трима савезним покрајинама који ће имати вредност провере.

Шулц који је у анкетама изједначен с Меркел - има нешто више од 30 одсто подршке - не скрива своје амбиције: -Желим да будем канцелар и да од СПД-а начинимнајвећу политичку снагу у земљи - рекао је.

Ангела Меркел се пак не брине због амбиција свог супарника.

- Конкуренција покреће ствари - изјавила је у петак за покрајински лист "Саарбруецкер Зеитунг". Али, из њеног окружења незванично се дознаје да је "ситуација тешка".

Шулц, познат као добар говорник, главнину каријере је остварио у установама ЕУ. Био је председник Европског парламента, али није имао никакву важнију дужност у Немачкој.

Његов животни пут је атипичан: бивши је алкохоличар и бивши књижар који није успео да заврши средњу школу.

- Моја намера да спроводим политику која ће мало побољшати живот људи који тешко раде наилази очито на велико одобравање - рекао је прошле недеље тај социјалдемократа који жели да ревидира реформу радног тржишта коју је од 2003. до 2005. спроводио бивши СПД-ов канцелар Герхард Шредер.

Мартин Шулц је већ пре открио неке мере које жели да уведе: веће накнаде за незапослене, више зајамчених пензија, готово потпуно укидање радних уговора на одређено време и њихова замена уговором на неодређено.

Док немачка радикална левица хвали такве кораке и не искључује могућност коалиције с СПД-ом након парламентарних избора, конзервативци и предузетници упозоравају да је реч о "популизму".

Због таквог скретања улево у немачким медијима је већ зарадио надимак "СПД-ов Робин Худ".

(Јутарњи лист)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]