субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јутарњи лист: Хрватски политичари подељени око тужби против Србије
Хроника

Јутарњи лист: Хрватски политичари подељени око тужби против Србије

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. јануар 2010.

Хрватски политичари разилазе се у ставу да ли Хрватска треба да повуче тужбу против Србије јер Хрватска правно нема аргумената за победу, а политички јој трује односе са суседом, пише данас загребачки Јутарњи лист.

Председнички кандидат опозиционе Социјалдемократске партије Иво Јосиповић изјавио је да се тужба може повући кад Србија испуни све услове, од враћања културног блага до кажњавања злочинаца.

Председник Хрватске социјално либералне странке Даринко Косор каже да тужбе треба да остану, али да у политици увек треба оставити отворени простор да се то и другачије реши, на пример кад Хрватска и Србија уђу у ЕУ.

Председник Српског народног вијећа Милорад Пуповац прошли месец је у име СНВ, као највишег органа српске националне мањине у Хрватској, од председника Стјепана Месића затражио да се заузме за повлачење хрватске тужбе против Србије за геноцид пред Међународним судом правде, пише Јутарњи лист.

"Тужба за геноцид производи дубински неспоразум у међусобним односима – тиме се кренуло крајем осамдесетих, с тиме треба завршити након двадесет година и политички деблокирати односе Хрватске и Србије" написао је Пуповац Месићу у писму од 11. децембра 2009. године.

Лист пише да једино бивши председник Хрватског хелсиншког одбора Иво Банац истиче да се тужба апсолутно не сме повући јер су циљеви српске политике деведесетих укључивали стварање "Велике Србије" етничким чишћењем, што се може сматрати геноцидом.

"Ако БиХ није успела с тужбом, вероватно неће ни Хрватска, али то не значи да морамо одустати", истиче Банац.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер