субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ЈУТА: Неколико туристичких агенција у Србији вратиће државну помоћ и отпустити раднике
Хроника

ЈУТА: Неколико туристичких агенција у Србији вратиће државну помоћ и отпустити раднике

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 06. август 2020.

У Србији се још није затворила ни једна туристичка агенција, али ће неколико њих вратити помоћ држави од три минималне зараде и отпустити раднике, рекао је данас директор Националне асоцијације туристичких организација Србије (ЈУТА) Александар Сеничић.

Он је за агенцију Бета рекао да је ситуација у пословању туристичких агенција "катастрофална" јер четири-пет месеци скоро да нема никаквих прихода и агенције немају новца да плате порезе и доприносе на три минималца које су добили из првог пакета државне помоћи.

Влада Србије је помоћ свим запосленим радницима у три минималне зараде за април, мај и јун условила забраном отпуштања више од десет одсто радника до краја октобра, а у супротном предузетници и фирме морају да врате новац са каматом у року од пет дана и плате казну, не мању од 100.000 динара ако су предузетници или и 500.000 ако су фирме. 

"Неке агенције су израчунале да им је рационалније да врате помоћ и отпусте раднике", рекао је Сеничић.

Додао је да од Владе Србије још нису добили одговор на "Апел за помоћ" у коме су тражили отпис пореза и доприноса на плате до краја године, мораторијум на отплату кредита и посебан фонд за кредите у Фонду за развој одакле би се брже одобравали кредити за ликвидност јер се сада чека три месеца.

"Нови пакет помоћи државе у износу од 60 одсто од минималне зараде за два месеца је за туристичке агенције само кап у мору јер за сада нема ни три-четири одсто промета у односу на просечан, пошто су отворене само две стране дестинације Турска и Египат", рекао је Сеничић.

Комерцијални директор туристичке агенције "Плана турс" Милан Васић рекао је да је та агенција раније услуживала 35.000 туриста, а овог лета је у Египат послала 200, а у Турску 600.

"Без секторске подршке не видимо светло на крају пандемије и агенције ће преполовити број запослених пошто и одобравање кредита за ликвидност иде преспоро", рекао је Васић.

Према речима директорке "Олимпик травел" Бранке Караџић та агенција од почетка пандемије у марту има само седам одсто прихода у односу на исти период 2019. године.

"Веће интересовање за домаћи туризам не може ни у сну да надокнади недостатак иностраних гостију", рекла је Караџић.

Додала је да их је обрадовала једино чињеница да им је једна енглеска авио-компанија вратила 15.000 евра на име нереализоване резервације и неколико црногорски хотела и да им је то вредно као да су зарадили 50.000 евра.

"Ако не буде секторске помоћи бојим се да ће бити великих отпуштања и да ћемо 'у пепелу' дочекати пролеће", рекла је Караџић.

Извршни директор агенције "Компас НС" Борис Еремић рекао је да је стање у туризму "катастрофално" и да туристи чак и летовање у Турској и Египту све чешће сами резервишу преко "букинга", а да се агенцијама обраћају кад им треба подршка због неког проблема јер та "машина" не може да га реши.

"Налазимо се у 21. веку и људи сами траже резервације, а на домаћем тржишту могу да се продају само јефтини излети на дан-два који нису скупљи од 2.000 динара", рекао је Еремић.

Ако држава не помогне том сектору отпуштени радници ће, како је рекао, опет доћи код државе да траже социјалну помоћ.

(Бета) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер