уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јово Бакић: 22. децембра одржаћемо оснивачки конгрес, нећемо сарађивати ни са режимом, ни са СзС; Питање евроинтеграција и Косова су питања за залуђивање грађана
Хроника

Јово Бакић: 22. децембра одржаћемо оснивачки конгрес, нећемо сарађивати ни са режимом, ни са СзС; Питање евроинтеграција и Косова су питања за залуђивање грађана

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 01. децембар 2019.

 Социолог Јово Бакић, говорећи о странци која ће бити формирана на Конгресу уједињења левичара 22. децембра, каже да стварају једну јаку левичаску организацију, која не постоји у Србији 30 година. СПС и Покрет социјалиста нису левичари јер спроводе десничарски неолиберални програм, наглашава. Сматра да није паметно да се бојкот проглашава унапред, а не верује да ће о томе бити речи на конгресу. На питање с ким ће сарађивати, каже - ни са ким. "Ништа са СзС ова странка не може да има заједничко. То су потпуно различите политике", додао је.

Јово Бакић, социолог, недавно је најавио да формира левичарску странку, а Социјалдемократска унија уступиће партију тој политичкој организацији. Разлог је, како наводи Бакић, што немају довољно новца за оснивање странке и оверу 10 хиљада потписа, колико је потребно за то.

На питање када решено да крену у формирање такве политичке организације, Бакић каже да то траје, у најмању руку, годину дана, од када је Социјалдемократска унија (СДУ) имала свој конгрес. Тада је донета једна декларација, или проглас у ком је речено да су поносни на анитиратни и антинационалистички ангажман током 90-их година, али да се стиде што је њихова странка учествовала у власти која је вршила пљачкашке приватизације и да је њихово опредељење да у буудћности стану у изградњу друштва демократског социјализма, навео је Бакић.

У том истом прогласу су позвали левичаре на удруживање и годину дана, наводи Бакић, траје тај процес. "Кад се говори о уступању странке, то није прецизно. Ради се о удруживању левичара, а чињеница је да ми немамо новца..." Бакић каже да то не значи да ће СДУ наставити тако и даље да се зове. "На нашем Конгресу уједињења 22. децембра ми би требало да донесемо одлуку, између осталих ствари, и о имену странкле. Вероватно ће се странка другачиије звати".

Наглашава да то никако није "његова" странка.

Говорећи о "уступању СДУ" каже да је "олигархија поставила страховито висок праг за учешће у политичком животу". Да бисте основали нову странку, потребно вам је 50 и нешто хиљада евра, толико вам треба да оверите 10.000 потписа код нотара, подвлачи. "То је безобразлук и то је показатељ на који начин се сиротињи неомогућава да се бори у политичком животу. То је једна од ствари за чије укидање ћемо се борити", навео је гост Новог дана.

Један од проблема социјализма у Европи је тај што је био ауторитаран, каже Бакић који истиче да се залажу за демократски социјализам.

Наводи да у странку ступају појединци, да не долазе организације колективно, већ левичари који су сматрали да једна оваква странка има смисла. "Решили су да прихвате позив СДУ и да покушамо да створимо једну јачу левичарску организацију. До сада су левичарске организације биле фрагментисане, атомизоване и то, по мом мишљењу, није добро. Треба да имамо јачу организацију која ће идеје левице профилисати широј јавности", каже Бакић истичући да, како каже, 30 година немамо левицу.

СПС и Покрет споцијалиста не могу, наводи социолог, да буду левичарске странке, јер спроводе десничарски неолиберални програм. "Не можете бити на речима левичар, а у пракси десничар. Не можете радити у корист једног одсто најбогатијих у овом друштву, а представљати се као странка која ради у корист сиротиње... То не може бити", навео је.

Упитан о Левици Србије Борка Стефановића, која више не постоји, Бакић је рекао да је учествовао у писању програма, али да никада није ушао у ту партију. Навео је да се тада Борко Стефановић и он нису сагласили око тога ко треба да буду људи у левици. "Он је трагао за рециклираним кадровима ДС, а ја сам био управо за ове људе који сада стварају странку".

Каже да неки од тих људи јесу учествовали у политичком животу. "Раднице 1. маја Пирот су ту, или радници и раднице Југоремедије су ту. То никако не треба потценити, то је значајан један посао. Ми смо били активни, из различитих организација, и активни смо и даље у иницијативи "ЗА Кров над главом". Сматрамо да нико не сме бити лишен тог основног права да има кров над главом. Храна, право на воду је једна иницијатива где су левичари били активни од самог почетка. И Стара планина, противљење градњи мини-хидроелектрана је нешто што је за нас изузетно битно. Ми смо заиста један покрет који покушава да изгради једну озбиљну странку, а тај покрет се базира на самониклим покретима", додаје.

Бакић наводи да му је жао што неки људи нису са њима, додајући да има ту паметног света који има сумње у читаву причу, али да се нада да ће с временом приступити. Каже да их разуме, јер је и до сада било доста лутања, промашаја, али додаје да се нада да ће "на крају сви заједно бити на истом послу".

"Није паметно бојкот избора проглашавати унапред"

О изборима се расправља неформално, а расправом ће се, кад странка буде основана, доћи до одлуке, каже гост Н1. "У сваком случају, сматрам да није паметно да се бојкот проглашава унапред. Треба све урадити да се за те изборе буде спреман".

Бакић наводи да је то важно јер се, најпре, током избора организација кали и постаје препознатљива укупној јавности, наводећи да ће тако моћи, како каже, неколико минута да буду и на телевизијама с националном покривеношћу. "Тако ћемо моћи да допремо до ширег круга наших грађана".

Формирање ове странке иницирало је и коментаре да Бакић, заједно са својим будућим партијским колегама, даје "легитимитет Вучићевим изборима".

"Већ се до сада показало да обе струје олигархије нападају једну странку која још није ни формирана, и то нас чини радосним", нагласио је Бакић.

Он додаје да ако је у једном Истанбулу, или у Анкари, Измиру, опозиција успела да туче на граским изборима једну ауторитарну власт Ердогана, у условима који су, како оцењује, драматично рђавији него у Србији, где су на десетине и стотине новинара по затворима, где је око 5.000 универзитетских наставника истерано с посла - па су они у тим условима успели да добију... "...Не знам шта би нас спречавало да се трудимо да постанемо организационо спремни, да се трудимо да остваримо добре изборне резултате".

Враћајући се на тврдње у јавности да ће одвући гласове, Бакић каже да ако једна странка која је основана у децембру, на изборима, напр. у априлу однесе гласове неком - тај те гласове није ни заслужио. "Ми ћемо се тући, ми смо борци који су спремни да учествују у политичком животу, који су спремни да подносе ударце и да их задају".

На питање с ким ће сарађивати, каже - ни са ким.

"Закон из 2011. године којим се људи избацују на улицу, углавно сиротиња, тај закон је доднела бивша власт, а ова га бездзушно и систематично спроводи... Ми смо против свих, ми смо опозиција у систему, али опозиција ван система. И ако кажем да смо спремни за борбу, то управо то и значи - то значи да смо спремни и за изборе, али смо спремни и на јурњаву на улици, те две ствари се уопште не искључују", наводи Бакић.

Сматра да је власт у Србији неспособна за дијалог, да она, какко каже, не зна да разговора, и да зато с њима не треба разговарати. "Учешће на изборима није разговор с њима, учешће на изборима је разговор са грађанима, придобијање грађана", рекао је Бакић и додао да желе политику да спусте на ниво месне заједнице, а не да се о нечем локалном одлучује из Београда.

"Конфисковати имовину народним непријатељима"

Социолог истиче да живимо у једном ненормалном, неправичном друштву које треба из темеља да се мења.

На питање како би они то променили, под претпоставком да освоје власт, каже да би најпре почели са "конфискацијом имовине народних непријатеља". "То су Жељко Митровић, на првом месту - то је једна тровачница. Ту је власник Хепија - Пецони... Ту се конфискује комплетна имовина и иде се на суђење. Они су један злочин против народа чинили деценијама, и морају за то да одговарају", навео је Бакић.

СПС и ЈУЛ су деведесетих година, каже, дубоко компромитовали име левичарско, док идеје нису могли. "И то због тога што су крали у страховитом жару, то је такав лоповски жар био... Тада је заправо и формиран тај танак слој богаташа који су зарадили током деведесетих први милион немачких марака, а онда су имали током следеће деценије могућност да обрћу тај милион, јер није било антимонополског законодавства. Тек је 2008. година донет први закон о заштити конкуренције, који је био мањкав. И ти људи су сада ултрабогаташи. На тај начин Србија је постала друштво са највећим неједнакостима у Европи. А у 19. веку Србија је важила као рај за сиромашног човека", подсетио је гост Новог дана.

На почетку протеста било више енергије, а онда је СзС дошао "испод жита"

Упитан како после годину дана види протесте који се одржавају из суботе у суботу, каже да је у великој мери сагласан са њима. Прво то што се десило Борку Стефановићу је био покушај убиства, то је страшно и сада гледамо шта ће бити са људима који су учествовали у томе - вероватно ником ништа, оцењује гост Н1.

Како оцењује, мало шта се ипак променило за годину дана, осим што је послата јасна порука режиму - да нисмо ни глуви ни слепи ни глупи. "Другим речима, ми пратимо шта они раде, од афере "хеликоптер" која није добила епилог који је требало да добије, где је седам људи изгубило животе да би се двојица министара сликало... То је криминал над криминалима, то је најгора ствар која се догодила... Па имате сада ове најновије афере..."

Каже да ефекат протеста није лош и да се не може рећи да ти скупови нису донели ништа. Ипак, додаје, да је у почетку било више енергије, оцењујући да је то због тога што су учествовали људи који нису били активни у политици раније, као што су Никола Којо и Бранислав Трифуновић. "А онда је одједнапут, постепено, испод жита, СзС дошао и почео да има главну реч".

Велика већина људи који ће бити у странци која се формира је учествовала у протестима, каже Бакић, који додаје да ће вероватно индивидуално они и даље учествовати. "Али ништа са СзС-ом ова странка не може да има заједничко. То су потпуно различите политике. И не може један катастрофалан режим Александра Вучића, један ауторитарно-мафијашки режим - то је његова права дефиниција, да буде некакав изговор за удруживање опозиције", нагласио је Бакић.

Враћајући се на питање учешћа на изборима, социолог констатује да су услови катастрофални, али понавља - у Турској и Мађарској "су још рђавији", па опозиција влада Будимпештом. "Зар смо ми рђавији од Мађара, зар смо рђавији од Турака шта је с нама", пита гост Н1.

О узбуњивачу Обрадовићу, ЕУ и Косову

Пренео је да ће 22. децембра организација донети неке стратешке документе, одлучити како ће се странка звати. "Не верујем да ће се још одлучивати о изборима, мислим да још има времена да се о томе прича, али то је један рад на озбиљној организацији странке", навео је.

Бакић се осврнуо и на реторику Вучића, за кога подсећа да је Александра Обрадовића, који је учинио изузетно важну ствар за читаво друштво, рекао: "Тај несрећник - пазите он једног грађанина назива несрећником, са позиције председника Републике, то је недозвољиво. И каже да је учинио више кривичних дела. То је притисак на правосудни систем, а он на то нема право, то је недозвољиво. А наше је, свих нас, да подржимо Александра Обрадовића у својој борби, и да покажемо да је ова власт толико огрезла у криминалном делању, да њој не сме бити опстанка, ако ми мислимо да, као Република Србија, опстанемо", навео је.

Каже да питање евроинтеграција и Косова за партију коју најављује нису кључна. То су периферна питања и "питања за залуђивање грађана", наводи. "Основна питања су како ми живимо, на који начин треба да организујемо сопствено друштво да бисмо били поносни грађани Републике Србије", истакао је.

Изнео је свој став о ЕУ, за коју каже да "нас је дубоко разочарала" и да има потцењивачки однос према простору бивше СФРЈ, истичући оно што се десило Северној Македонији (недодељивање датума).

Говорећи о Косову, каже да то јесте проблем, али не толики коликим се представља. "На који начин ће било ко од нас решавати проблем Косова ако тамо већ две деценије немамо ни војску ни полицију? На универзитетима се на првој години учи шта је држава - државу дефинишу, између осталог, војска и полиција преко које се испољава монопол на легитимну употребу силе. Ако немате монопол на легитимну употребу силе на некој територији, та територија није ваша", закључио је социолог Јово Бакић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер