четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јован Кривокапић: Војска позива припаднике резервног састава - обустављена је обавеза служења војног рока, али не и обавезе које имају грађани према одбрани Републике Србије
Хроника

Јован Кривокапић: Војска позива припаднике резервног састава - обустављена је обавеза служења војног рока, али не и обавезе које имају грађани према одбрани Републике Србије

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. мај 2017.

Портпарол Министарства одбране Јован Кривокапић каже да војна обавеза траје до 65. године, а да је план Војске Србије да припаднике резервног састава позива на вежбе једном у пет година. Позиви за војне вежбе немају везе са безбедносном ситуацијом земље или мигрантском кризом, то је редовна пракса, појаснио је Кривокапић за Н1.

Позиви за војне вежбе стигли су протеклих дана на адресе већег броја становника Новог Београда, па су се грађани овог дела престонице узнемирили, не знајући који је повод за овакву врсту обуке.

У позиву се наводи да ће вежба трајати 15 дана, а за оне који се не одазову запрећена је казна од 10.000 до 50.000 динара или три месеца затвора.

Кривокапић наглашава да није у питању никаква новина, и да се ради о пракси која је на овим просторима  уведена после Другог светског рата.

У складу са Законом о војној и материјалној обавези овакве вежбе се у Србији практикују од 2009. године (на овај начин), у другим облицима и раније, казао је. "Немају везе са безбедносном ситуацијом и актуелном мигрантском кризом (како се спекулише у појединим медијима), то је редовна пракса", додао је.

Стекли су се одређени услови "да можемо и активније да вршимо ту обуку резервног састава", каже Кривокапић, додајући да такву праксу имају и друге европске земље.

"Људи који су служили добровољни војни рок с оружјем, ии претходно редован војни рок са оружјем, аутоматски се преводе у резервни састав Војске Србије. Али, без обзира да ли су служили војни рок с оружјем или не, или цивилно служили, они се када напуне 30 година преводе у резервни састав ВС", наводи.

Људи који су служили са оружјем позивају се на обуку која може да траје један до три дана, или у посебним случајевима до 15, рекао је.

Тренутно је око 500 припадника резервног састава који се обучавају на војним полигонима ВС, каже. Како је објаснио, ради се о људима који имају завршену средњу стручну спрему и за које је процењено да у случају ратног или ванредног стања могу да буду у улози подофицира. "И они се упућују на  подофицирски курс који траје 15 дана".

Уколико су у сталном радном односу, све време ће им бити плаћено, послодавац је у обавези да им исплати пуну плату, што му касније из Министарства одбране рефундирају, каже Кривокапић. Он додаје да се њима плаћају сви пратећи трошкови - путни, здравствено осигурање, смештај и храна се подразумевају.

Иако је обустављена обавеза служења војног рока 2011, Кривокапић каже да нису обустављене и све обавезе које имају грађани према одбрани Републике Србије.

Сви војни обвезници су мушкарци који напуне 18 година, тада се уводе у војну евиденцију - и том прилико се изјашњавају да ли желе да служе војни рок или не. Уколико служе војни рок с оружјем, аутоматски се преводе у резервни састав, додаје. "Уколико не желе да служе војни рок под оружјем, када напуне 30 година, из МО они добијају обавештење да су преведи у резервни састав. Они касније могу да се упућују на вежбе у оквиру ратних јединица или у оквиру јединица цивилне заштите", појашњава и додаје да су за то питани.

Позив се доставља, како каже, 30 дана пре датума јављања на заказане вежбе, и уколико војни обвезник није у могућности да се појави на вежби, у року од осам дана потребно је да достави оправдање, каже Кривокапић.

Наводи да су разни случајеви предвиђени законом када не мора на вежбе резервног састава - ако је у питању лице које једино издржава породицу чија ће егзистенција бити угрожена у том периоду, ако су спортисти који се припремају за европска и светска првенства, такмичења, ако се ради о учесницима важних научних, уметничких, стручних конференција...

Резервни састав ВС се припрема за различите ситуације, подсетићу вас на поплаве, ми смо имали припремљене и резервне јединице, и то је једна од могућих примена и ангажовања наших грађана, додаје Кривокапић.

"Према плановима ВС, једном у пет година предвиђено је да сваки припадник резервног састава који има ратни распоред буде ангажован да обнови своја знања, да реализује гађање из личног наоружања или да евентуално обави различиту обуку", наводи.

Како истиче, постоје не само резервни војници већ и резервни подофицири и официри, и самим тим постоји више типова вежби.

"Војна обавеза траје до 65 године и дотле су сви у резервном саставу", закључио је портпарол Министарства одбране Јован Кривокапић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер