петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јован Чековић: Преурањено изношење ставова о стању у Либији угрозиће интересе Србије
Хроника

Јован Чековић: Преурањено изношење ставова о стању у Либији угрозиће интересе Србије

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. март 2011.

Генерала Јована Чековића многи сматрају једним од најбољих познавалаца прилика у Либији јер је годинама, док је био директор предузећа Југоинпорт СДПР, склапао велике извозне послове са Либијом, пре свега из области наменске индустрије Србије.

Пословну сарадњу са Либијом, Чековић је наставио и са места председника Компаније ЈОМИЛ из Београда која је треће предузеће у Србији по обиму извезене робе и услуга у Либију.

Да ли је Србија адекватно реаговала на догађаје у Либији?

- Србија је, наравно, морала да поштује одлуке УН, али нам није требало да међу првима на сва уста објављујемо свој став. Још гора су била накнадна појашњења неких наших политичара највишег ранга. Могло је то да се уради много паметније, што би нам омогућило да у Либији и после ових догађаја имамо сигурно и веома квалитетно тржиште.

Како оцењујете ставове Русије, Француске, Италије?

- Русија је такође реаговала према одлукама УН, ту нема ничег чудног. Највише се "истрчала" Француска, а за многе је изненађење Италија и став Берлусконија. Какве ће реакције у Европи и арапском свету изазвати податак који се односи на то да је Саркози своју предизборну кампању финансирао новцем Либије, не може се ни наслутити, али је сигурно да ће изазвати велику буру.

Је ли могућ војни удар на Либију?

- Напад на Либију је могућ, али у овом тренутку од тога је спасава неусаглашен став западних сила. Уколико би дошло до војне интервенције, Либија не би имала никакве шансе да се брани, што може да се упореди и са ситуацијом у којој је била Србија приликом НАТО агресије. Са побуњеницима у Либији војска одана Гадафију може изаћи као победник, што потврђују и најновији догађаји, али то не би био случај са евентуалном агресијом међународних снага.

Да ли је Моамер ел Гадафи заслужио да му се овако нешто догоди?

- И јесте и није! Као човек, није заслужио, јер су услови за живот у Либији коректни. Гадафи је водио рачуна о свим слојевима друштва, нико не може да се пожали на сиромаштво. Са друге стране, он није смео да дозволи да му неко, време ће показати ко, заузме простор који сада мора да брани и поново осваја, а то је ситуација због које га многи оптужују да злоупотребљава силу против свог народа. Такође, није смео да дозволи да се у његовом окружењу, па, како чујем, и у његовој породици, има оних који су радили против њега.

Да ли ће успети да сачува власт?

- Било би ми драго да сачува, али ако се узме у обзир да је готово цео свет против њега, веома ће тешко изаћи из ове ситуације. Гадафи се понаша онако како би се понашао сваки лидер који брани свој положај, али убудуће, а ако већ говорим о будућности, мислим да ће остати на власти, морао би да поведе рачуна о томе да се свет променио и да један лидер не може именовати наследнике из свог породичног окружења. Жао ми је што Гадафи раније није имао слуха да реши проблеме који су га довели у веома тешку ситуацију.;

Ништа неће више бити као пре

Шта ће се десити након смиривања ситуације у Либији?

- Па, ништа неће бити као што је било! Претпостављам да ће ставови које су поједине земље имале у време кризе у Либији бити пресудни за будуће односе и то ће највише осетити Фанцузи и Италијани. И преурањено изношење ставова наше земље ће угрозити односе између Србије и Либије. За сада не знам какве, али последице ће сигурно остати. Могли смо да урадимо све дугачије јер са Либијом имамо велике пословне аранжмане и то смо морали да имамо на уму при оцени догађаја у Либији.

(Вести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер