четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јоргос Папандреу: Земље западног Балкана 2014. у ЕУ
Хроника

Јоргос Папандреу: Земље западног Балкана 2014. у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. јануар 2010.

Балкан мора да крене крупним корацима напред и ослободи се конфликата из прошлости, оценио грчки премијер на амбасадорској конференцији у Београду

Циљна година за прикључење земаља западног Балкана Европској унији је 2014, рекао је у Београду Јоргос Папандреу, грчки премијер и министар спољних послова. Папандреу, који је почасни гост треће конференције амбасадора Србије, оценио је да регион западног Балкана мора да крене „крупним корацима напред и да отресе са себе ратове и конфликте из прошлости”.

Грчка је мотор покретач агенде 2014. да све земље западног Балкана до те године постану чланице ЕУ и тај циљ је остварив, истакао је грчки премијер, а преноси Танјуг. Он је додао да ће окончање пута ка ЕУ захтевати од држава које желе да уђу у европску породицу народа „мирољубиво решавање конфликата од свих страна и поштовање људских и мањинских права, као и борбу против илегалних миграција, организованог криминала и корупције”. Он је поручио да ће Грчка на том путу бити најважнији ослонац и пријатељ Србији.

Говорећи о питању Косова, Папандреу је истакао да је то комплексно питање и да се Грчка залаже за решење које ће бити засновано на повељи УН и поштовању међународног права. Папандреу је казао да његова земља подржава став Србије да се обрати Међународном суду правде и тражи саветодавно мишљење о легалности једнострано проглашене независности Косова.

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић, претходно је, отварајући у Палати „Србија” дводневну конференцију, најавио да ће приоритети спољне политике Србије у наредних годину дана бити наставак процеса европских интеграција, мирна одбрана уставног поретка, консолидација стабилности и сарадње у региону и продубљивање економске сарадње са државама света.

Јеремић је истакао да ће Србија у 2010. години наставити са пажљиво балансираном и активном спољном политиком, која ће се базирати на четири стуба – Бриселу, Москви, Пекингу и Вашингтону, како је то дефинисао председник Србије Борис Тадић, преноси Фонет.

Говорећи о агенди 2014, Јеремић је истакао да верује да „обећање у Солуну може да буде испуњено у Атини 2014”. Кад је реч о региону, Јеремић је истакао да Србија придаје велики значај добрим односима са суседима и да ће у 2010. наставити да делује као кључна земља региона позиционирана тако да може да делује као фактор евроинтеграција за цео регион. Он је нагласио и да је стабилност Босне и Херцеговине најзначајнија за стабилност целог региона.

Као приоритет спољне политике Србије Јеремић је истакао и економску дипломатију напоменувши да ће Србија током 2010. године председавати Цефтом.

Вук Јеремић је захвалио Папандреуу на доласку у Београд подсетивши се тренутака после петооктобарских промена 2000. године. „Сећам се када сам га као млади активиста нервозно чекао испред Центра ’Сава’ после мирне револуције у октобру 2000. Он је дошао и пружио ми руку, рекавши: ’Честитам, Србија је данас почела свој европски пут’”, закључио је Јеремић обраћање амбасадорима учесницима конференције.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер