четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јоханес Хан у Скопљу: Успешан референдум о имену ће показати зрелост ваше земље и отворити пут за почетак преговора са ЕУ и НАТО
Хроника

Јоханес Хан у Скопљу: Успешан референдум о имену ће показати зрелост ваше земље и отворити пут за почетак преговора са ЕУ и НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. јул 2018.

 Комесар ЕУ за проширење Јоханес Хан позвао је у Скопљу грађане Македоније да гласају на референдуму, чији успех отвара пут за почетак преговора са Унијом и за улазак у НАТО.

"Успешан референдум ће показати зрелост ваше земље. Врата ЕУ су за Макеонију широм отворена и од вас зависи да ли ћете то искорисити или не. На вама је да одлучите о будућности ваше земје", рекао је Хан на конферецији за новинаре са македонским премијером Зораном Заевом.

Посебно, како је истакао, млади људи треба да учествују на референдуму, да им се не би десило да буде донета одлука која није увек у корист младих, као што се десило у Великој Британији са Брегзитом.

"Треба да знате да је сваки глас важан", рекао је Хан.

Европски комесар за проширење је претходно присустовао седници Владе Македоније и означио почетак процеса скрининига и припрема за почетак преговора за чланство у ЕУ у јуну 2019. године.

Хан је поновио став ЕУ да је Договор са Грчком, којим се решава дугогодишњи спор око имена Македоније, "допринос просперитету, миру и стабилности, не само у Македонији, већ у целом региону".

Македонска опзициона партиија ВМРО ДПМНЕ се противи том договору, којим се предвиђа промена имена државе у Северна Македонија и још није одлучила да ли ће подржати референдум, који би без ућешћа највеће опзиционе партије могао пропасти због високог цензуса.

Премијер Македоније Зоран Заев најавио је да почиње консултације за сазивање новог лидерског састанка за превазилажење разлика око припреме референдума, који следи.

“Сви треба да останемо посвећени овом тренутку, да помогнемо овај процес, као што је указао еврокомесар, за добробит грађана Македоније, али и наших партнера у ЕУ”, рекао је он.

Заев је додао да ће највероватније за сутра увече сазвати лидерски састанак да би били убрзани процеси око припреме референдума, који је, према ранијим најавама, планиран за крај септембра или почетак октобра.

Јоханес Хан, који је у једнодневној посети Скопљу, састаће се и са лидером навеће опзициооне партије ВМРО ДПМНЕ Христијаном Мицкоским и председником парламента Талатом Џаферијем, након чега ће отпутовати за Тирану.

Влада Макдоније је на седници, којој је присуствовао и Хан, донела одлуку са којима се започиње скрининг процес за припрему почетка приступних преговора са ЕУ. За главног преговарача именован је вице-преммијер за европска питања Бујар Османи, а за техничког преговарача Бојан Маричић, саветник македонског премијера.

Хан позвао македонске полтичаре да се прихвате посла

Комесар ЕУ за проширење Јоханес Хан позвао је у Скопљу македонске политичаре да се прихвате посла на евроинтегерацијским реформама, јер нема времена за губљење. 

"Хајде да се ухватимо посла, имате рандеву са историјом. Зато нема времена за губљење. Ми смо на почетку једног дугог путовања", рекао је Хан на седници Националног савета за интеграције у Собрању Македоније. 

Како је истакао, на европском путу је важно да се демонстрира инклузивност и да се ради на стратешким приоритетима земље. 

"Имате јединствену могућност да се уједине све различите снаге друштва и да се направи разлика - на боље. Пред нама је велики број изазова, зато вас охрабрујем да будете концентрисани и уједињени", рекао је еврокомесар за проширење. 

Он је, како су пренели медији, истакао да у реформама на путу ЕУ, приоритет треба да буду кључне области које је идентификовао Европски савет, а да ће Европска комисија наставити да помаже у том процесу. 

Тај процес, истакао је, обухвата реформе у правосуђу, борбу протов корупције и организованог криминала и реформу обавештајних структура и администрације. 

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер