четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јоханес Хан: Реакција Ђорђа Иванова на споразум Атине и Скопља је неприкладна
Хроника

Јоханес Хан: Реакција Ђорђа Иванова на споразум Атине и Скопља је неприкладна

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 14. јун 2018.

Европски комесар за проширење Јоханес Хан оценио је да је неприкладно да шеф државе одбија да разговара са премијером и шефом дипломатије и позвао македонског председника Ђорђа Иванова да преузме одговорност.

Иванов је јуче напустио састанак са премијером Зораном Заевом и шефом дипломатије Николом Димитровом који су дошли да га информишу о споразуму Атине и Скопља. Он је рекао да неће потписати споразум који је штетан по земљу.

"Мислим да су премијер и министар спољних послова у потпуности поштовали уставне смернице и могу само да позовем председника да хитно преузме одговорност. То није ствар прихватања, у демократији се очекује да људи разговарају и слушају једни друге... Председник, непосредно изабран, има посебан положај и одговорност и требало би да буде свестан тога...", рекао је Хан у интервјуу македонској агенцији МИА.

Упитан да прокоментарише став македонске опозиције која је најавила да ће се на референдуму успротивити споразуму, Хан је рекао да тај споразум треба пажљиво проучити и позвао опозицију да разговара са Владом.

"Треба разговарати с Владом, јер је реч о теми од националног интереса која непосредно утиче на будућност земље и њену евроатлантску перспективу. Није била мала препрека, била је планина и сада је уклоњена", додао је.

Хан је рекао да "сви треба да буду свесни историјске димензије и дугорочног утицаја" постигнутог споразума на "развој земље и животних услова и могућности за грађане".

У интервјуу агенцији МИА европски комесар за проширење изразио је очекивање да ће Македонија у јуну добити датум за почетак преговора са ЕУ.

"Уколико ово сада буде потписано и договорено, то ће утицати на закључке Савета ЕУ", рекао је.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер