четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јоханес Хан: Европска перспектива највећи подстрек у процесу преговора између Београда и Приштине
Хроника

Јоханес Хан: Европска перспектива највећи подстрек у процесу преговора између Београда и Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 07. новембар 2019.

 Брисел -- Европски комесар Јоханес Хан изјавио да је одлагање почетка преговора ЕУ са Северном Македонијом и Албанијом огромна штета за кредибилитет ЕУ.

Хан се данас последњи пут обратио пред Комитетом за спољне послове Европског парламента у својству комесара за проширење и суседску политику ЕУ.

Он сматра да ЕУ не може себи да дозволи да се најпре бави унутрашњим реформама, а тек онда процесима у региону Западног Балкана, јер, како је рекао, у том је случају превелики ризик од назадовања тих земаља у реформама.

"Кредибилитет је претрпео огромно штету. ЕУ у свету говори о успесима мултилатерализма и ми смо водећа сила у томе, али овде нисмо успели да усвојимо одлуку. Наш кредибилитет је оштечен", поручио је Хан.

Он је подсетио да је кредибилитет ЕУ једна од њених највећих предности, те да су управо те земље чланице дале гаранције да ће преговори почети када се испуне критеријуме.

"Ми нисмо испоручили наша обечања и надам се да ће одлука бити ревидирана. Велика већина земаља годинама ради на отворању преговора", нагласио је Хан.

Хан је такодје рекао да су услови који су били постављени Тирани и Скопљу у јуну 2018. године били резултат консензуса земаља чланица ЕУ, а не Европске комисије, те да ништа "силом није било наметнуто" земаљама чланицама Уније.

Давање "зеленог светла", поручио је Хан, представља пре свега признање за посао који су урадиле две земље, упозоривши да ЕУ мора да води рачуна о последицама које може да изазове блокада у односу на друге земље региона.

Он је подсетио да је европска перспектива највећи подстрек и у процесу између Београда и Приштине.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер