петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јоханес Хан: Без западног Балкана ЕУ никада неће бити потпуна
Хроника

Јоханес Хан: Без западног Балкана ЕУ никада неће бити потпуна

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 10. децембар 2016.

 БАЊАЛУКА - Комесар ЕУ за суседску политику и преговоре о проширењу Јоханес Хан изјавио је данас да "народи и земље западног Балкана деле исту културу, идентитет и историју са земљама и народима у ЕУ" и без замаља тог региона унија никада неће бити потпуна.

Хан је то изјавио у интервјуу бањалучким "Независним новинама", поводом јучерашње предаје упитника ЕУ председавајућем Савета министара БиХ Денису Звиздићу.

На констатацију да није тајна да многе земље ЕУ имају одређене резерве када је реч о чланству балканских земаља и питање како би он уверио грађане ЕУ да ће проширење на западни Балкан бити добро за Европу, Хан је казао да "без западног Балкана, ЕУ као унија за мир, сигурност и просперитет, унија вредности као што су демократија, једнакост и људска права широм континента, никада неће бити потпуна".

"Привреде ЕУ и земаља западног Балкана су међусобно повезане. Делимо исте циљеве економског просперитета и то је разлог зашто је ЕУ такође проширила свој интерес на омогућавање земљама западног Балкана да буду економски спремне за улазак у ЕУ", рекао је Хан и додао да су ту и заједнички изазови попут тероризма, борбе против организованог криминала, миграције и друге теме.

На питање како на најбољи начин задовољити три конститутивна народа у БиХ - колико аутономије за Србе, како решити забринутост Хрвата везану за њихов положај и одржати функционалност државе у целини и констатацију да Реформска агенда не може да одговори на та питања, Хан је одговорио да је "Реформска агенда осмишљена како би покренула процес модернизације привреде БиХ".

"Што се тиче уставног уређења БиХ, ЕУ признаје постојеће уређење и оно ће се анализирати у контексту одредаба правне стечевине ЕУ током припреме мишљења о захтеву за чланство. Тренутно постоје могућности измене Устава и те су процедуре јасно утврђене. Међутим, ово питање је у рукама БиХ", оценио је ЕУ комесар.

Упитан да ли је концепт "три конститутивна народа" у складу с ЕУ нормама, Хан је казао ЕУ "заштити људских права и права мањина придаје велики значај, као једном од темеља политике проширења".

"Позивамо власти да изнађу решења која ће омогућити свим грађанима у БиХ, без обзира на њихову етничку припадност, да у потпуности уживају своја права, укључујући пасивно бирачко право. Европска комисија ће посебну пажњу посветити стању спровођења пресуде 'Сејдић и Финци против БиХ' у процесу израде мишљења о захтеву БиХ за чланство", навео је комесар ЕУ за суседску политику и преговоре о проширењу.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер