петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јоаким Верн: Једина опција која постоји је да Србија буде део ЕУ
Хроника

Јоаким Верн: Једина опција која постоји је да Србија буде део ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 16. новембар 2020.

 Заменик амбасадора Шведске у Београду Јоаким Верн изјавио је данас да је једина опција која постоји да Србија буде део Европске уније.

Он је додао је циљ процеса да унапреди живот грађана Србије, а не да усрећи ЕУ, Брисел или Шведску.

Главни циљ приступања и посвећености владе Србије са којом мора да се суочи јесте управо тај бољи живот, рекао је Верн на онлајн конференцији поводом представљања извештаја Европске комисије (ЕК) о Србији за 2020 у организацији Сталне конференције градова и општина на којој је говиро и шеф делегације ЕУ Шем Фабрици.

Заменик амбасадора је рекао да жели да види нови почетак, да се унесе много више живота у процес приступања, да се приступање унапреди и убрза.

Из скандинавског угла, како је додао, процес помирења је веома важан, као и јаки суседи, који се међусобно чине јачим, што би Шведска желела да види и на Балкану.

Генерални секретар Сталне конференције градова и општина Ðорде Станичић изјавио је да су они као организација укључени у порцес преговора у три преговарацке групе за поглавља 5, 22 и 27.

Станичић је додао да је СКГО унапредила коминикацију са државним органима надлезним за преговоре о приступању кроз залагање за интересе локане самоуправе у области живтоне средине, социјалне политике, правосуђа, основих права, запошљавања, пољопривреде, те да сматрају да учесће мора да се унапреди јер је идентификовано 21 поглавље значајно за локалну самоуправу и локалну власти.

Према његовим речима, потребно је отварање сталног дијалога, а доносиоце одлука на локалном нивоу укључити у разматрање питања везаних за процес приступања ЕУ кроз регуларну размену информација и консултација.

Шеф Делегације ЕУ Сем Фабрици, који је детаљно подсетио на извештај Европске комисије, самите у Загребу и Софији, ИПА 3 програм, рекао је да је међу главним економским плановима ЕУ за Балкан да се побољша локална економија која трпи последице због корона вируса.

Фабрици је подсетио и да је ЕУ за опоравак привреде донела одлуку о помоћи Западном Балкану вредну девет милијарди евра у виду грантова.

"Економија је свуда у паду и зато ЕК свим чланицама даје препоруке како би се опоравиле због мера на које су биле принуђена, а које су негативно утицале на економију", рекао је Фабрици.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер