четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јевреји широм света обележавају Хануку - празник светлости
Хроника

Јевреји широм света обележавају Хануку - празник светлости

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 23. децембар 2019.

Јевреји широм света обележавају празник светлости Ханука, који се у јеврејским храмовима и домовима широм света обележава службама, окупљањем породица и паљењем свећа на посебном свећњаку са осам главних и једним помоћним краком познатом као Менора за Хануку или Ханукија. Празник почиње по заласку сунца и трајаће осам дана.

Празник Ханука слави се 25. Кислева по јеврејском календару – што у грегоријанском календару може пасти од краја новембра до краја децембра, а назива се још и празником  светлости. Можда најкарактеристичнији обичај везан за празник Ханука јесте паљење свећа на  осмокраком свећњаку. Прва свећа се пали првог дана празника, другог дана се пале две  свеће, трећег дана три и тако редом до осмог дана празника, када се на свећњаку пали свих  осам свећа. Свећњак се обично ставља крај прозора и симболизује објаву чуда, јер празник  Ханука сећа на специфични догађај из јеврејске историје везан за светлост која је, уместо  очекиваног једног дана, горела читавих осам дана.

Ханука прославља победу Јевреја Макабејаца над паганском грчко-асиријском војском, као и посвећење Другог Храма, оскрнављеног током окупације Јерусалима. То је прослава јеврејског националног преживљавања и поновне успоставе верских слобода.

За време Хануке се у јеврејским породицама пали осмокраки свећњак са осам главних и једним помоћним краком

Ханука је и празник светлости и траје осам дана и ноћи.

У знак сећања на сва чуда која су се десила, користи се посебан осмокраки свечњак "Менора за Хануку".

Прве ноћи празника пали се прва свећица, а сваке наредне још по једна. На тај начин, последњег дана празника горе свих осам свећица, симболизујући осам дана и ноћи непрекидног горења уља у Храму по победи Макабејаца.

Паљење свећица у свећњаку представља централни чин целокупне прославе.

Ханука је весели празник, посебно за децу.

Традиционална храна за Хануку је пржена и припремљена са доста уља, а једу се и посебне крофне.

Обичај давања новца деци за Хануку, данас је у многим јеврејским породицама прерастао у обичај дељења поклона. Деца добијају поклоне свих осам дана и то градирано – од мањег ка већем, на радост оних који примају и оних који дарују.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер