петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јерузалем пост: Хрватска никада није одговарала за бруталне злочине
Хроника

Јерузалем пост: Хрватска никада није одговарала за бруталне злочине

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. јун 2013.

УГЛЕДНИ Јерузалем Пост уочи уласка Хрватске у Европску унију донео је велики текст у којем се тврди да се Хрватска ”није помирила са својом срамотном историјом”. Наводи се пример Јасеновца, једног од најокрутнијих логора у Другом светском рату, где су страдали многи Јевреји, Срби и Роми. За Јасеновац аутор текста у Јерузалем Посту Мајкл Фројнд каже да је био утеловљене варбарства и место где су Хрвати показали ”своју окрутну, бестијалну нарав”.

Већ дуго у неким иностраним новинама није објављен тако оштар текст против Хрватске, пре свега кроз анализу историје и времена из Другог светског рата. Јерусалем Пост поставља питање како се у свету још довољно не зна о Јасеновцу и за стравичне злочине које су у њему починили хрватски фашисти. ”Реч је о Аушвицу Балкана”, пише лист.

На мети Павелићевих снага било је готово два милиона Срба”, а сам Павелић се заклео да ће Хрватску очистити од Јевреја, Срба и других мањина. У току рата усташе су убиле 30.000 Јевреја или 75 одсто од укупне популације у Хрватској. ”Ипак главна су мета за Павелића били Срби, њих два милиона колико их је живело на подручју бивше државе. У Јасеновцу су убили неколико стотина хиљада људи у оргији неописивог дивљаштва”, пише Јерузален Пост. У логору, како тврди лист, није било плинских комора, већ је свако убиство изведено на старомодни начин, ножевима, секирама и чекићем. Јерузалем Пост је цитирао и неколико преживелих логораша и истакнутих Јевреја који су преживели рат, а живи су и данас и описују страшни злочини. До детаља Јерузалем Пост пише како су усташе вадиле људима очи, резали гркљане и тровали децу. Хрвати су чак измислили и посебан нож, ”Србосек”, којим су убили велики број Срба. Цитира се и Јаша Алмули, новинар који је био на челу јеврејске заједнице у Београду, који каже да су усташе ретко рабиле пиштоље и убијали голим рукама. ”Били су уверени да њихове жртве не заслужују безболну смрт”.

Хрватска никада није одговарала за бруталне злочине, а Хрвати се никада нису суочили са својим злочинима, нити су за њих одговарали”, пише израелски лист. Помиње се да су ипак високопозиционирани политичари дошли у Израел да се извину, али се не наводи да је реч о Стипи Месићу, Иви Санадеру и Иви Јосиповићу.

Усташко је наслеђе код једног дела Хрвата још на цени, тврди лист и наводи како су у Сплиту и Загребу била одржана окупљања за Анту Павелића. ”Ко може да замисли да се тако нешто догоди у Берлину за Хитлера или Риму за Мусолинија. Концерти Марка Перковића Томпсона привлаче десетине хиљада људи, међу којима су и они који носе усташке симболе”.

Јерузален Пост иде и даље и тврди да се злочини и данас покушавају да заташкају, а онда ни меморијални центар у Јасеновцу нема смисла. Наводе се и речи др. Ефраима Зурофа из центра Симон Визентал да је у Европи, где је све јачи есктремизам, потребно да Холокауст у Хрватској буде разоткривен. ”Европа у том погледу не би требала да окрене главу”, тврди Зуроф и предлаже да се о Холкаусту учи у школи и да младе генерације знају шта се догађало. ”То је најмање што се може да учини за стотине хиљада жртава невиних Јевреја, Срба који су брутално убијени у Јасеновцу.

ИЗНЕНАЂЕЊЕ У ЗАГРЕБУ

Текст израелског листа изазвао је пажњу у Загребу, али и изненађење што је управо уочи уласка у ЕУ објављена тако оштра анализа. Негативне текстове о Хрватској објавило је и неколико немачких листова, али пре свега везано за лоше стање економије.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер