четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јерменска дипломаткиња Соси Таткијан: Србија продавала оружје и Јерменији и Азербејџану, исто важи и за Русију
Хроника

Јерменска дипломаткиња Соси Таткијан: Србија продавала оружје и Јерменији и Азербејџану, исто важи и за Русију

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 30. септембар 2020.

Србија је извезла много више оружја у Азербејџан него у Јерменију, и то се види по количини оружја које је стигло у Азербејџан, који је добио много напредније оружје. Неколико пута сам проверила ове податке од више извора пре овог разговора.

Исто важи и за Русију. Постоји мит да Русија помаже Јерменији. Заправо, Русија помаже обема странама и то оправдава комерцијаним интересом", казала је у Н1 Студио лајв јерменска дипломаткиња Соси Таткијан.

"Русија и Израел су два главна добављача оружја у Азербејџан. Замислите Израел који је, такође, доживео геноцид као и Јермени. Зато мислимо да то не би требало да раде, поготову што им продају модерно оружје. Дакле, није истина да је Србија продавала оружје само Јерменији. Оно што се појавило у медијима је само најновији уговор, али је чињеница да је Србија продавала оружје и Јерменији и Азербејџану", каже Таткијан.

Она додаје да је ОЕБС 1994. испосредовао примирје између Азербејџана, Јерменије и Нагорно-Карабаха, које је деценију одржавано релативно успешно.

"Али, чим је Азербејџан почео да користи новац од гаса и нафте и да га улаже у војску, почели су да верују да могу да реше (ситуацију) кроз војни сукоб", каже она и додаје да је пропаганда против Јермена у Азербејџану "потпуно нормална ствар".

Провокација од врха Азербејџана

Каже да су у време пандемије коронавируса у Бакуу (главном граду Азербејџана) одржане "масовне демонстрације" против Јермена. "Не знам где су у то време одржане такве демонстрације. Ово је провоцирано од самог врха Азербејџана".

Она је навела да је њена земља спремна на решење које је прихватљиво за све три стране, наводећи да није реч о спонтаном сукобу.

"У свету се можда погрешно тумачи да је реч о ратном стању. Тај превод је нетачан. У нашем Уставу имамо Декларацију о рату у којој, хвала Богу, још нисмо на том нивоу. Онда, имамо ратну ситуацију, коју у свету преводе као војну ситуацију, што значи да имате само неколико рестрикција које су уведене током ковида, не само у Јерменији, већ и у Србији: Премијер је постао врховни командант војске, не смете да ширите непроверене информације и сва војна опрема је мобилизована и регрутовани су сви војници у резерви", каже Таткијан, која сарађује са многим јерменским и међународним невладиним организацијама.

Она наводи да Азербејџан има уведен полицијски час, да су блокирали већину интернета, односно да ради само Твитер, прекинути су сви цивилни летови, а "што се тиче Јерменије све снаге су уједињене".

(Н1) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер