четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јерменија: Премијер Никол Пашињан остварио убедљиву победу на ванредним парламентарним изборима
Хроника

Јерменија: Премијер Никол Пашињан остварио убедљиву победу на ванредним парламентарним изборима

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. децембар 2018.

Вођа априлске револуције победио на изборима обећавши велике реформе у овој бившој совјетској републици.

Вршилац дужности премијера Јерменије Никол Пашиљан остварио је убедљиву победу на недељним ванредним парламентарним изборима, потврдивши ауторитет стечен током априлских протеста.

Блок који предводи освојио је више од 70 одсто гласова, саопштила је државна изборна комисија.

Бивши новинар Пашиљан предводио је масовне протесте у априлу који су довели до краја десетогодишње владавине Сержа Саргасјана.

Пашиљан сада има парламентарну већину за спровођење програма сузбијања корупције и реформе привреде. Излазност је била ниска - око 49 одсто.

Избори у Јерменији су кроз историју били обележени крађама и куповинама гласова - али дописници наводе да је овог пута било другачије.

Изборни процес пратили су међународни посматрачи из европске Организације за безбедност и сарадњу.

Какви су резултати?

Коначни резултати показују да је коалиција Мој корак у којој је и Пашиљанова Грађанска партија, освојила 70,4 одсто гласова.

Њен најближи супарник, умерена странка Процват Јерменије освојила је тек нешто више од осам одсто гласова. На челу са тајкуном и шампионом у рвању Гагиком Царукианом, била је део одлазеће владајуће коалиције.

Светла Јерменија, либерална прозападна странка, освојила је око шест одсто гласова, саопштила је комисија.

Свакој партији је било потребно најмање пет одсто гласова да уђе у парламент који чини 101 посланика.

Према Уставу ове земље, 30 одсто мандата у парламенту мора да припадне опозиционим партијама.

Шта ће то значити за Јермене?

На бирачком месту у главном граду Јеревану, гласачи кажу да се надају да ће Пашињан моћи да оствари амбициозне промене које је обећао.

Једна жена је навела да је "врло оптимистична" и додала: "Надам се да ће мој глас одиграти улогу, тако да ће се на лицу Јермена увек видети осмех".

Аналитичари кажу да ће овај 43-огодишњак покушати да оствари обећања, али и да остане у добрим односима са кључним савезником Јерменије, Русијом.

Ова некадашња совјетска држава од три милиона становника домаћин је руске војне базе, а када је реч о безбедности - скоро у потпуности зависи од Москве.

Пашињан је рекао да се нада да ће "појачати сарадњу са Сједињеним Државама и Европском унијом".

Како су критичари премијера реаговали?

Револуција коју је водио Пашињан окончала је десетогодишњу владавину председника државе Сержа Саргсјана, члана Републиканске партије.

Високи представници те партије сада оптужују Пашињана да покушава да Јерменију претвори у Хитлерову Немачку из 1930-тих.

Критичари наводе и да ће његов "култ личности" ослабити вишестраначку демократију.

Армен Ашотијан, потпредседник Републиканске странке, пожалио се пред изборе да су "све политичке партије биле лишене времена да се добро припреме".

Додао је да очекује да ће се "такозвана постреволуционарна еуфорија" одразити на гласање.

“Поносан сам на моћни народ ове републике”

Вршилац дужности премијера Јерменије Никол Пашињан учврстио је своју власт пошто је његов политички блок освојио парламентарне изборе у бившој совјетској земљи, показују подаци Изборне комисије. Пашињан је изјавио да је поносан на "моћни народ" ове републике након што су објављени резултати парламентарних избора.

"Моћни, моћни, моћни народе, волим вас све, поносан сам на вас и поклањам се пред вама", написао је Пашињан на Фејскбук налогу.

На парламентарним изборима, који су у Јерменији јуче одржани, Пашињанов политички блок освојио је 70,43 одсто гласова.

У парламент су ушле и странке "Напредна Јерменија" и "Јерменски препород", које су освојиле 8,27, односно 6,37 одсто гласова, пренео је ТАСС.

Доскора владајућа Републиканска партија први пут у историји није ушла у парламент, јер је освојила само 4,7 одсто гласова и није прешла цензус.

Пашињан је дошао на власт у мају након масовних протеста против владе Републиканске партије, чији су челници оптуживани за корупцију и непотизма.

Нови лидер Јерменије био је уредник једног дневног листа, а 2008. године је био у затвору због оптужбе да је позивао на протесте и немире.

(Хина, ББЦ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер