субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јерменија и Азербејџан оптужују једни друге за ексалацију насиља у Нагорно Карабаху; Погинуло 18 јерменских војника; Окупљање добровољаца у Нагорно-Карабаху
Хроника

Јерменија и Азербејџан оптужују једни друге за ексалацију насиља у Нагорно Карабаху; Погинуло 18 јерменских војника; Окупљање добровољаца у Нагорно-Карабаху

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 02. април 2016.

Током борби у Нагорно-Карабаху погинуло је 18 јерменских војника, а 35 је рањено, изјавио је у суботу председник Јерменије Серж Саргсјан.

„Према информацијама које имамо у овом тренутку, током сукоба с азербејџанским оружаним снагама погинуло је 18 јерменских војника, а 35 је рањено“, изјавио је Саргсјан током заседања Савета за националну безбедност.

Према његовим речима, од тренутка када је успостављено примирје 1994. године то су најмасовнија борбена дејства која је покушао да испровоцира Азербејџан.

„Захваљујући правовременој акцији јерменских снага, омогућено је не само да се преузме контрола над ситуацијом него и да се противнику нанесу озбиљни губици“, рекао је Саргсјан.

Јерменија и Азербејџан су у суботу саопштили да је дошло до заоштравања ситуације у зони сукоба у Нагорно-Карабаху. Министарство одбране Азербејџана је саопштило да су Оружане снаге Јерменије отвориле ватру, док је јерменски одбрамбени ресор саопштио да је азербејџанска страна предузела „офанзивне акције“.

Сукоб Азербејџана и Јерменије почео је због Нагорно-Карабаха 1988. године, када је Нагорнокарабашка аутономна област, насељена претежно Јерменима, саопштила да иступа из Азербејџанске ССР.

Након војног сукоба 1992-1994. године Азербејџан је изгубио контролу над Карабахом и седам околних области. Нагорно-Карабах је прогласио независност.

Од 1992. године трају преговори о мирном решавању сукоба у оквиру Минске групе ОЕБС-а.

Азербејџан инсистира на очувању своје територијалне целовитости, Јерменија штити интересе непризнате Нагорнокарабашке Републике која не учествује у преговорима. 

У жестоким сукобима који су избили између јерменских и азербејџанских снага дуж линије разграничења у Нагорно-Карабаху, убијен је један дечак док је још двоје деце рањено, рекао је портпарол лидера тог региона, додавши да је реч о најгорим сукобима од 1994. године.

 Јерменија и Азербејџан оптужују једни друге за ексалацију насиља у Нагорно Карабаху. У оружаним сукобима има жртава.

Оружане снаге Јерменије прекршиле су примирје дуж линије сукоба 127 пута у последња 24 сата", рекао је азербејџански министар одбране у суботу.

У саопштењу се додаје да је јерменска војска употребила минобацаче и тешке митраљезе. 

Јерменско Министарство одбране саопштило је да је супротна страна започела офанзиву у ноћи 1. априла уз употребу тенкова, артиљерије и авијације и да су сада они кренули у контранапад у више праваца. Извор из овог министарства је рекао агенцији „Интерфакс“ да је оборен азербејџански хеликоптер и да супротна страна трпи велике губитке у живој сили и војној техници. 

Сукоб између Јерменије и Азербејџана почео је 1988. након што је већинско јерменском региону Нагорно Карабаху проглашена сецесија од Азербејџанске Совјетске Социјалистичке Републике. Нагорно Карабах прогласио је независност 1991. што је довело до рата који је трајао све док није потписан мировни уговор, уз посредовање Русије, 1994. године. 

Окупљање добровољаца у Нагорно-Карабаху

У Степанакерту, престоници Нагорно-Карабаха, организовано је окупљање добровољаца. Поводом заоштравања ситуације на карабашко-азербејџанској граници на централном тргу у Степанакерту скупљају се добровољци за одлазак на линију разграничења. Ексклузивне фотографије јерменске редакције Спутњика из Степанакерта.

У Степанакерту, престоници Нагорно-Карабаха, организовано је окупљање добровољаца. Поводом заоштравања ситуације на карабашко-азербејџанској граници на централном тргу у Степанакерту скупљају се добровољци за одлазак на линију разграничења. Ексклузивне фотографије јерменске редакције Спутњика из Степанакерта.    

(Спутник-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер