петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јенс Столтенберг за Глас Америке: Сусрет Вучића и Тачија у Белој кући улива наду као први прави корак ка договору и почетку краја дугогодишњег спора Београда и Приштине
Хроника

Јенс Столтенберг за Глас Америке: Сусрет Вучића и Тачија у Белој кући улива наду као први прави корак ка договору и почетку краја дугогодишњег спора Београда и Приштине

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 23. јун 2020.

БРИСЕЛ — Многи експерти изражавају скепсу да ће скори сусрет у Белој кући двојице председника Александра Вучића и Хашима Тачија уопште моћи да уроди плодом. Међутим, цивилни шеф НАТО-а Јенс Столтенберг, насупрот томе, у предстојећем састанку види могућност почетка краја дугогодишњег спора између Београда и Приштине.

“Вучић и Тачи можда ће овог пута бити усредсређени на налажење коначног заједничког политичког решења”, каже у писаном одговору на питања Гласа Америке генерални секретар Северноатлантске алијансе, који такође подсећа на дугогодишње ангажовање НАТО-а на ширем простору Западног Балкана, почевши од “заустављања два рата - у Босни и Херцеговини и на Косову, до садашње мисије КФОР, која траје већ две деценије”.

Столтенберг истиче да је Србија такође партнер НАТО-а.

 “Лично сам посетио Србију неколико пута. У ствари, одржали смо заједничке вежба цивилне заштите. Међутим, нико нема право да диктира решење, ни НАТО нити било која друга земља или организација”.

Ипак предстојећи сусрет у Белој кући, улива наду као први прави корак ка договору, сматра цивилни шеф НАТО-а.

Одсуство Европске уније на вашингтонским разговорима није проблем за НАТО.

”Пружамо подршку дијалогу у организацији Уније, као и сва друга настојања у правцу приближавања Београда и Приштине. Чврсто сам уверен да САД и Унија знају како да координишу своје напоре на том пољу”, истиче Столтенберг и закључује:

“Једино Београд и Приштина могу да произведу исход који желе. Нико са стране га не може нити треба да га намеће. Улога САД и ЕУ своди се на пружање подршке таквом узајамно прихваћеном процесу, који може да доведе до решења”.

(Глас Америке)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер