петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јенс Столтенберг: Влада и политички лидери сада да заврше процедуру око споразума о имену и да искористе ову историјску прилику да Македонију уведу у НАТО
Хроника

Јенс Столтенберг: Влада и политички лидери сада да заврше процедуру око споразума о имену и да искористе ову историјску прилику да Македонију уведу у НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. октобар 2018.

Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг поздравио је усвајање одлуке о почетку процеса за измену Устава у македонском Собрању.

"Сада је на влади и политичким лидерима да заврше процедуру око спразума о имену и да искористе ову историјску прилику да земљу уведу у НАТО", написао је Столтенберг на Твитеру. 

Македонија је 12. јула на самиту НАТО у Бриселу позвана у чланство, али је услов за то потпуна примена Споразума с Грчком. 

Скупштина Македоније је двотрећинском већином усвојила одлуку о приступању уставним изменама у складу са тим споразумом. 

У другој фази треба да се озваничи предлог амандмана и за то је потребна проста већина или 61 глас од укупно 120 посланика. 

Трећа фаза је усвајање амандмана за шта је неопходна двотрећинска већина односно подршка најмање 80 посланика. 

Предлог Владе односи се на четири суштинске промене: додавање придева Северна у имену Републике Македоније у целом тексту Устава, измене у Преамбули где се при наводјењу државотворних традиција потенцира Антифашистичко собрање народног ослободјења Македоније (АСНОМ) и наводе се све одлуке које су тамо донесене, гаранција о неповредивости територијалног интегритета и суверенитета земље, као и брига о дијаспори и Македонцима у иностранству.

(Бета)

Видети још: Македонија: Собрање потврдило уставне промене, владајућа коалиција успела је да обезбеди двотрећинску већину од 80 посланика за промену имена у Република Северна Македонија

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер