Početna strana > Hronika > Jens Stoltenberg: Srbija ostaje cenjen partner NATO, u potpunosti podržavamo dijalog Beograda i Prištine; Pretvaranje BSK u armiju može imati ozbiljne posledice po Kosovo, u takvom slučaju Savet NATO morao bi da preispita prisustvo KFOR-a
Hronika

Jens Stoltenberg: Srbija ostaje cenjen partner NATO, u potpunosti podržavamo dijalog Beograda i Prištine; Pretvaranje BSK u armiju može imati ozbiljne posledice po Kosovo, u takvom slučaju Savet NATO morao bi da preispita prisustvo KFOR-a

PDF Štampa El. pošta
sreda, 05. decembar 2018.

Sigurnost i stabilnost Zapadnog Balkana su najvažniji za NATO, izjavio je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg uoči današnje rasprave o Zapadnom Balkanu, u okviru sastanka ministara spoljnih poslova, i dodao da Srbija ostaje cenjen partner NATO, da se Alijansa raduje dolasku Makedonje i da BiH daje vredan doprinos operacijama NATO.

"Srbija ostaje cenjen partner. NATO takođe u potpunosti podržava dijalog između Beograda i Prištine, olakšanog od EU. Ovo je od ključnog značaja za mir i sigurnost u regionu", rekao je Stoltenberg.

On je rekao da je Bosna i Hercegovina vredan doprinos operacijama NATO i da u potpunosti NATO podržava njen put ka euroatlantskim integracijama.

"Imamo čvrste veze sa svim zemljama u regionu. Pozdravljam proceduru koja se provodi u Skoplju u vezi s implementacijom dogovora o imenu i radujem se što ćemo dočekati 30. članicu NATO kada se završe procedure", rekao je Stoltenberg, prenose mediji u regionu.

Sastanku se na poziv generalnog sekretara NATO pridružila visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku Federika Mogherini koja je pozdravila dobru saradnju s NATO.

"Kada je reč o Bosni i Hercegovini želimo da zadržimo fokus na reformama, posebno ekonomskim. Izuzetno je važno da se reformski procesi zadrže na vrhu liste prioriteta u toj zemlji nakon održavanja izbora u Bosni i Herecgovini", kazala je Mogerini.

Pretvaranje BSK u armiju, može imati ozbiljne posledice po evroatlantske integracije Kosova

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg izjavio je danas da pokušaj vlasti u Prištini da Bezbednosne snage Kosova, protivno savetima NATO saveznika, pretvore u armiju "može imati ozbiljne posledice po evroatlantske integracije Kosova".

Stoltenberg je rekao i da bi u takvom slučaju, Savet NATO morao da preispita ravan prisustva KFOR-a na Kosovu.

Generalni sekretar Atlantskog saveza je upozorio takodje da carine Prištine od 100 odsto na uvoz iz Srbije i BiH "izazivaju nove podele" i da "takvi koraci dovode dijalog Beograd-Priština, uz posredovanje EU, u još težu situaciju".

On je pozvao Prištinu i Beograd da se uzdrže od provokativnih mera i poruka.

Za pokušaj da se BSK pretvori u armiju je "sad loš trenutak" i promena mandata BSK može da se učini samo saglasno Ustavu, uz konsultacije s članicama NATO i drugim saveznicima i uz učešće svih činilaca na Kosovu, rekao je Stoltenberg na završetku zasedanja šefova diplomatija NATO u Briselu.

Čelnik NATO je podvukao da prištinske vlasti sad to nastoje da učine,"suprotno savetima mnogih NATO saveznika i bez uključivanja svih činilaca" i ponovo predočio da, ukoliko bi došlo do promene mandata BSK, "NATO bi morao da preispita ravan angažovanja na Kosovu".

On je to rekao pošto su šefovi diplomatija Atlantskog saveza zajedno s visokom predstavnicom Federikom Mogerini razmotrili "saradnju sa Zapadnim Balkanom", područjem "od ključne važnosti za evropsku bezbednost", kako je to izjavila Mogerini.

(Fonet, Beta)