петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јелко Кацин: Сваки корак Србије ка ЕУ условљен окончањем сарадње са Трибуналом
Хроника

Јелко Кацин: Сваки корак Србије ка ЕУ условљен окончањем сарадње са Трибуналом

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 27. октобар 2010.

Известилац Европског парламента Јелко Кацин изјавио је да Србију апсолутно треба подржати на њеном путу ка чланству у Европској унији, али да је за сваки наредни корак у овом правцу неопходно да се успешно оконча сарадња са Хашким трибуналом и покрене конструктиван дијалог са Приштином.

"Београд ће из извештаја ЕП јасно видети шта је оно што је добро, али и оно што још треба поправити. У извештају се јасно подржавају позитивни трендови у Србији, али се, у духу правог партнерства указује и на проблеме", рекао је Кацин представљајући свој извештај пред Одбором за спољне послове Европског парламента.

Кацин је рекао да је сарадња Србије са Хашким трибуналом "најважнији критеријум" и подсетио на чињеницу да су два оптуженика, Ратко Младић и Горан Хаџић, још увек у бекству.

"Постоје различита мишљења о томе да ли треба вршити притисак на Србију по овом питању. Мислим да је урадјена права ствар слањем апликације за чланство Европској комисији на анализу, али треба јасно ставити до знања да не може бити даљег напретка без затварања питања сарадње са Хагом. Без тога, неће бити позитивног мишљења о кандидатури", рекао је Кацин.

Он је додао да затварање сарадње с Хагом значи да Младић и Хаџић буду ухапшени и изручени Хагу.

"Поред сарадње са Хагом, проблем који прати Београд јесте однос са суседним земљама. Постоје проблеми, али и значајно побољшање", рекао је он наводећи пример усвајања резолуције о Сребреници у Скупштини Србије.

Као највећа препрека у добросуседским односима Србије, известилац Парламента навео је "однос Београда према Приштини" што онемогућава постизање регионалне стабилности.

Према његовим речима, најбољи начин за решавање овог питања јесте предстојећи дијалог измедју Београда и Приштине којем "обе стране морају бити максимално посвећене".

У овом дијалогу, "очекује се компромис обе стране у циљу њихове заједничке европске будућности", рекао је Кацин.

Кацин је, као проблеме са којима се Србија суочава, навео и неопходност за успостављањем "стварне владавине права" где, упркос извесном напретку постоје и извесни проблеми, пре свега у спроводјењу реформе правосудја.

Ту је и корупција, наводи Кацин, истичући да држава мора дати пуну подршку својој Агенцији за борбу против корупције.

Према његовим речима, у циљу европских интеграција, Србија мора решити и питање реституције, али на овом пољу за сада није начињен "никакав помак".

Кацин је указао и на проблеме у медијима указавши да је на листи невладине организације Репортери без граница Србија изгубила 20 места и да, поред осталог, у овој земљи постоје озбиљне претње новинарима које ретко када имају судски епилог.

"Треба да будемо крајње јасни у својој подршци напорима Србије у њеним европским интеграцијама, али и јасно указати на све проблеме. Управо то је циљ ове резолуције", закључио је Кацин.

Одбор Европског парламента за спољну политику први пут расправља о новој резолуцији о Србији.

После двомесечне процедуре и подношења амандмана, и неизбежног допуњавања резолуције како би одсликавала све најважније догадјаје, о резолуцији ће се гласати на пленарној седници ЕП у јануару.

(Смедиа)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер