четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јелко Кацин: Не може се избећи дијалог са Зукорлићем
Хроника

Јелко Кацин: Не може се избећи дијалог са Зукорлићем

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. октобар 2010.

Известилац Европског парламента за Србију Јелко Кацин изјавио је данас да одговорност за успех дијалога око формирања Бошњачког националног савета, који је покренут под окриљем ОЕБС-а, лежи на свим странама.

Кацин, који сутра започиње дводневну радну посету српском парламенту, сматра да је посебно на Влади и Министарству за људска и мањинска права да докажу да са тренутном ситуацијом могу да се носе на адекватнији и бољи начин него до сада.

"То се најбоље може постићи уколико се тражење решења за ситуацију у Санџаку што пре врати у институционалне оквире након што се бошњачки савет формира", рекао је Кацин Тањугу.

Он је указао да су разлози овог, како је рекао, сукоба дубљи и леже у лошој економској ситуацији у Санџаку, који је један од најнеразвијенијих региона у Србији, као и у подели у исламској заједници, која датира још од времена Владе Војислава Коштунице.

Не може се избећи дијалог са Зукорлићем

На примедбу да је благонаклон према делу Бошњака лојалном муфтији Муамеру Зукорлићу, који стално потенцира дискриминацију, Кацин је одговорио да "на знање прима само чињенице и јасне политичке гестове".

"Криза постоји у Санџаку и у односу Санџака према Београду, признао то Београд или не. Она неће нестати затварањем очију већ променом политике која је довела до ње", сматра Кацин.

Према његовим речима, представници те листе су легитимни саговорници и представници бошњачке националне заједнице.

Стога се, сматра он, не може и не треба избећи дијалог са Зукорлићем, иако је он не само грађанин него и муфтија.

"Он има своја права, а однос према њему многи у регији перципирају и персонифицирају као однос према мањинској заједници. Тако се ствара велика колатерална штета на штету обе стране", рекао је Кацин.

Додатна одговорност Београда

Кацин тврди да "Београд сноси додатну одговорност за излазак из садашње ситуације".

"Мени се чини да се овом одговорном задатку до сада није приступило одговорно. Неке акције надлежног министра су биле схвацене као 'прст у око', па је сада ред да и власти направе корак уназад да би успех и напредак могао бити постигнут што пре", сматра Кацин.

Он каже да, као известилац Европског парламента за Србију, има обавезу да пружи пуну политичку подршку постизању договора и да "охрабри саговорнике да до њега што пре додје".

"Проблеме треба решавати, а не заоштравати. Међутим, до договора ће доћи због конструктивног става и спремности на компромис свих страна, не због улоге потенцијалних посредника коју ја зато нећу преузети. Мој наступ је само упозорење на непотребне негативне сигнале које Србија упућује у европски и шири простор", навео је Кацин.

Он сматра да је политичко, како каже, "уплитање Београда у односе унутар Исламске заједнице" довело до поделе у Санџаку и дестабилизације ситуације.

"Непотребно је такмичење са приватним исламским универзитетом и подвајање факултета, уместо понуде нових програма студија на државном универзитету", казао је Кацин, који је носилац почасног доктората Интернационалног универзитета у Новом Пазару, чији је муфтија председник.

То у регији није било схваћено као конструктиван приступ Србије, а све је кулминирало када Савет није конституисан, упркос изборима одржаним још у јуну, рекао је Кацин.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер