Хроника

Јелко Кацин: Хаг, Косово, реформа судства и неслободни медији коче Београд

Штампа
среда, 17. новембар 2010.

Известилац Европског парламента (ЕП) за Србију Јелко Кацин оценио је да ће Србија моћи да се посвети испуњењу копенхашких критеријума за приступање ЕУ тек када пружи јасне доказе о потпуној сарадњи с Хагом и нормализује односе са Приштином

У ауторском тексту за портал euractiv.rс Кацин је навео да одлука Савета ЕУ од 25. октобра да затражи мишљење Европске Комисије о српској кандидатури за чланство у ЕУ омогућава отварање нове фазе у европским интеграцијама Србије, али и да је сваки напредак ка Бриселу јасно условљен прогресом у дијалогу између Београда и Приштине и окончаном сарадњом с Хашким Трибуналом.

Ово су два кључна предуслова који ће јасно бити истакнута и у Резолуцији Европског парламента о Србији. Иако највећа земља региона са значајним ресурсима, Србија није била у могућности да искористи све своје потенцијале у европским интеграцијама. Разлог за ово је чињеница да ни десет година након пада Милошевића сарадња с Хашким Трибуналом није окончана, навео је словеначки посланик у ЕП.

Кацин је, међутим, додао да су поруке које стижу ових дана из Београда поново охрабрујуће, али је подсетио на речи високог функционера Владе Србије да главног тужиоца Трибунала Сержа Брамерца занимају конкретни резултати, а не наше изјаве.

Као једну од кључних области у којима треба спровести реформе како би Србија добила позитивну оцену и квалификовала се за чланство у ЕУ, Кацин је навео владавину права и констатовао да је од 2000. године правосуђе било једина грана власти која није прошла кроз систематску реформу.

Резолуција ЕП ће зато јасно поздравити спремност Београда да крене у свеобухватну реформу правосудног система. Међутим, начин на који је спроведен општи избор судија и тужилаца не задовољава неке стандарде који се морају испунити. Критеријуми избора нису били транспаренти и јасно постављени. Првобитном концепцијом реформе није чак ни била предвиђена могућност подношења жалби на одлуке Високог савета судства о постављању судија и тузилаца, навео је Кацин.

Он је, међутим, додао да је учињен велики корак већ самим почетком реформе, али да ће бити неопходно проћи опет кроз неке аспекте овог процеса када једном буде изабран стални састав Високог савета судства и тужилаца, као и да примена стандарда остаје највећа рак рана земље Србије.

Кацин је изразио жаљење што Србија није постигла напредак у борби против корупције и у слободи медија, наводећи да је степен перцепције корупције, исказан у истраживању организације Транспаренцy интернатионал незамислив у држави у којој је чврсто успостављена владавина права.

С друге стране, медијске слободе нису само питање доступности информација, већ и питање успостављања једног од основних механизама очувања и унапређења демократије. Напади на новинаре, концентрација власништва као и политичка интерференција су неки од кључних проблема на којима ће садашња и будуће владе морати да раде, оценио је известилац ЕП за Србију.

Према оцени Кацина, Србија је у протекле две године постигла много на путу ка ЕУ, подсећајући и на укидање виза за земље шенгена 2009. године, ступање на снагу Привременог трговинског споразума фебруара ове године и почетак процеса ратификације Споразума о стабилизацији и придруживању.

Ово су све мале победе на путу ка ЕУ и њих треба искористити као подстицај да се уклоне и преостале препреке које деле Србију од статуса кандидата и отпочињања преговора о чланству у ЕУ, навео је Јелко Кацин.

(Агенције)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]