четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јелица Путниковић: Чини ми се да ће од приче о руској нафти највише профитирати САД
Хроника

Јелица Путниковић: Чини ми се да ће од приче о руској нафти највише профитирати САД

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 03. децембар 2022.

 Јелица Путниковић са портала Енергија Балкана каже за РТС да је опала тражња за сировом нафтом и да је њена цена почела да пада на светским берзама. "Чини ми се да ће од целе приче о руској нафти највише профитирати Америка", наводи Путниковићева.

Јелица Путниковић је гостујући у Јутарњем програму РТС-а изјавила да су појефтињења горива резултат тога што је почела да пада цена нафте на светским берзама.

"Мислим да ће тако и остати и поред ембарга на руску нафту. Опала је потражња за сировом нафтом. Зато су чланице ОПЕК-а снизиле за прошли месец пласман да би задржали цену која њима одговара", каже Путниковићева.

Према њеним речима, НИС није увозио и прошле године значајнију количину руске нафте.

"Ове године када су Руси снизили цену нафте, онда је било логично куповати веће количине. Ми од 5. децембра нећемо моћи више да купујемо. Оно што је раније уговорено моћи ће да стигне. Али, убудуће ће Србија поштовати тај пакет санкција ЕУ и више неће куповати руску нафту. То неће утицати драстично на цене деривата", наводи Путниковићева.

Од тог пакета су, додаје, изузете само Мађарска, Чешка и Словачка које немају излаз на море, и Бугарска која добија само руску нафту преко Црног мора.

Наводи да је цена нафте била 85 долара по барелу, а да би и до 75 за Русију било добро.

"Сам принцип забране куповине руске нафте се коси са слободном трговином на којој су ЕУ и Г7 инсистирале. Сада покушавају да сузбију руску економију и чини ми се да више штете својим чланицама него Русији. Јер Русија ће ту нафту продати Индији, Кини, Турској. Чланице ОПЕК-а и ОПЕК-а + би требало да се састану и разговарају о томе", истиче Путниковићева.

Указује да то користи Турска која сад увози велику количину руске нафте и онда ће је продавати европским купцима.

"Биће скупљи и купиће опет ервопски купци. Чини ми се да ће од целе приче о руској нафти највише профитирати Америка. Цене горива на пумпама у САД је важно политичко питање. Сада је већ мањак дизела на неки начин на пумпама у Европи јер су европске рафинерије затварале се и смањивале капацитет. То ће бити нови проблем. Стално су причали нећемо аутомобиле на дизел, него електричне, али нису људи масовно покуповали електричне аутомобиле", закључила је Путниковићева.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер