уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јелена Триван: Европа није предизборни адут
Хроника

Јелена Триван: Европа није предизборни адут

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. април 2011.

ТЕМА избора вештачки је наметнута и њоме опозиција скреће пажњу са недостатка било какве платформе за решавање важних животних питања, а са друге са рада и резултата Владе. Избори долазе на дневни ред када власт губи легитимитет или већину, а ниједно од тога се није догодило - поручује у интервјуу за ”Новости” потпредседница ДС и народни посланик Јелена Триван.

Она каже да је још бесмисленије потезати питање гласања у тренутку када се земља бори да изврши суштинске реформе како би добила статус кандидата.

Опозиција управо тврди супротно, да се у реконструкцију ушло како би се купило време и одложили избори јер Влада има проблем са легитимитетом и већином?

- Влада није у проблему због недостатка политике и конкретних мера, већ опозиција, која намеће тему избора. Разумљиво је што опозиција критикује реконструкцију Владе, јер је било јасно да ће она бити нова снага владајуће већине, да иза ње долазе и неке нове мере економске политике које они немају и да ће грађани то поздравити.

Какви су тренутно односи у владајућој коалицији, пре свега између ДС и Г 17?

- Излазак Млађана Динкића из Владе је био тежак и велики корак. У тренутку кад смо се на њега одлучили, нисмо калкулисали, били смо спремни на све, па и на изборе. И тада и сада нисмо спремни само на једно - нећемо толерисати непринципијелно и неколегијално понашање унутар Владе.

Два коалициона партнера - Динкић и Љајић - отворено су кренули у предизборну кампању?

- То је легитимно, мада предизборна атмосфера увек оптерећује политичку сцену и зато треба да постоји само онда када јој је време. Важно је и да државни ресурси не буду стављени у функцију било које странке, а све што је у домену политичког позиционирања је прихватљиво. Што се тиче ДС, ми смо у кампањи од када су се завршили претходни избори, у смислу унутрашњег јачања странке. Ни више ни мање. Просто јер изборној кампањи још није време и зато што је ово тренутак када државни послови треба да буду испред свега.

Има ли истине у тврдњама да је ДС имала највише утицаја да се у Закон о избору народних посланика унесу спорне одредбе, у супротности са европским стандардима?

- Апсолутно не. Нисмо хтели никога да преваримо, нико није хтео да побегне ни од укидања бланко оставки ни од затворених листа, јер је у нашем интересу да добијемо најбољи могући изборни систем. Само смо хтели да нађемо оптимално решење које ће у систему затворених листа мотивисати и првог и последњег да једнако трче изборну трку.

Љајић упозорава да владајућа коалиција не би смела да игра на карту статуса кандидата по сваку цену, јер то више није тема која добија изборе...

- ЕУ интеграције за нас нису никакав адут, него историјски циљ. Борили смо се за њега без обзира колику популарност та тема у јавности има. Не боримо се за то да бисмо добили изборе, већ зато што је то у најбољем интересу грађана и државе.

Колико вас узнемиравају последња истраживања о рејтинзима странака, по којима су вас престигли напредњаци?

- Узнемирава ме намера, која стоји иза тих лажних истраживања, непостојећих агенција. Очигледно је циљ да се таквим драматичним бројкама дестабилизује политичка сцена. Слична катастрофична предвиђања имали смо прилику да слушамо у претходној кампањи, када су наводно Шешељ и Коштуница извесно правили владу. Као што видите, један је у Хагу, а други се бори за цензус.

Како гледате на приближавање Николића и Коштунице, плаши ли вас јачање народњачког блока?

- Гледам на то као на мелодраму без краја, у којој сваког дана Николић мора да се одрекне једног од својих прокламованих циљева да би приволео Коштуницу да му се приближи, да би се следеће недеље њихова љубав завршила у свађи и рату.

Председник Тадић је на последњем ГО ДС поручио да је, како би се достигао европски циљ, странка спремна и на широке коалиције. Да ли је ту мислио и на СНС?

- О било каквим коалицијама унутар странке нисмо никада разговарали. Опредељени смо за комуникацију и коалиције са нашим традиционалним партнерима.

Када би се у ДС поставило питање за или против уласка у владу са напредњацима, како бисте гласали?

- Тешко ми је и да замислим ситуацију у којој би о тако нечем требало да одлучујем.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер