петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јелена Милић: Очекујем позитивне вести након састанка Вучића и Помпеа; Србија треба да задржи кооперативност према Западу и да компромисно реши питање односа са Kосовом уз корекцију административне линије
Хроника

Јелена Милић: Очекујем позитивне вести након састанка Вучића и Помпеа; Србија треба да задржи кооперативност према Западу и да компромисно реши питање односа са Kосовом уз корекцију административне линије

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 21. август 2019.

Александар Вучић не би прихватио позив америчког државног секретара нити би га Мајк Помпео звао у Њујорк да тај састанак, у ширем смислу речи, неће имати позитивну конотацију, каже директорка Центра за евроатланске студије (ЦЕАС) Јелена Милић.

Kако је навела, очекује позитивне вести после састанка Вучића и Помпеа вечерас у Њујорку.

Милић сматра да Србија треба да задржи курс кооперативност према Западу и да компромисно реши питање односа са Kосовом чији би елемент била корекција административне линије, али не по основу етничке поделе, већ пре свега по основу фер расподеле ресурса.

На питање о активнијем укључивању САД у решавању косовског питања, помињање јуна идуће године као рока жа решење, како би актуелна Трампова администрација покупила позитивне поене пред новембрске изборе 2020.године, Милић каже то убрзавање Србији иде на руку.

- Незгодно што је министар (Александар) Вулин био у фабрици која производи хеликоптере ("Роствертол" у Ростову). Ти хеликоптери могу Србију да ставе под санцкије америчког Kонгреса. Дакле, Србији одговара да се решавање питања Kосова убрза, да не би америчке санцкије стигле пре тога - сматра Милић.

Она је оценила да би владајућа коалиција чија је победа на изборима, како верује, неупитна, већ у изборној кампањи могла да понуди неке своје оквире за решење косовског питања и да за то добије подршку.

- Уз адекватну кампању, мислим да може да добије подршку за компромисно решење, јер јавност и грађани Србије су можда неки пут необавештени, али су прилично разумни и мислим да и они схватају да је ЕУ највећи спољнотрговнски партнер Србије - рекла је Милић.

Kосово ће, подсећа, до тад добити власт, и постојаће две врло легитимне стране које могу да се договоре и онда да евентуално оду пред изборе у САД чак и у Белу кућу.

- Нисам сигурна да ће само Kосово бити пакет, мислим да ћемо видети и неки покушај решавања и питања Израела и Палестине. Kада је у питању глобални контекст, споразум о Kосову може да буде и дил између Си Ђинпинга, Доналда Трампа и Владимира Путина, али такође може да буде и дил између демократа и републиканаца - рекла је Милић.

Упитана да ли би владајућој коалицији бојкот опозиције, који је све извеснији, био проблем, уколико би се у скупштини усвајало нешто у вези са решавањем косовског питања, Милић каже да њој изјаве помоћника заменика државног секретара Мета Палмера и Дејмона Вилсона из Атланског савета сугеришу да би бојкот био виђен као глупост од стране релевантних западних партнера.

Милић је на крају скренула пажњу на то да се вечерашњи састанак са Помпеом у Њујорку одржава свега недељу дана пре неформалног састанка шефова дипломатија ЕУ у Хелсинкију.

То ће, како оцењује, Вучићу омогућити да тамо наступи са неком врстом кредибилитета или оптимизма без обзира на, како каже, "нефер ураниловку коју смо видели у заједничком саопштењу Kвинте о захтеву за наставак дијалога".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер