четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јелена Гускова: Србија ризикује да изгуби у Генералној скупштини УН
Хроника

Јелена Гускова: Србија ризикује да изгуби у Генералној скупштини УН

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. август 2010.

Руководилац Центра за изучавање савремене балканске кризе Руске академије наука Јелена Гускова сматра да Србија, након мишљења Међународног суда правде да декларација о независности Космета није у супротности са међународним правом, ризикује тражећи правду пред Генералном скупштином УН.

"Незнатном већином Генерална скупштина УН је гласала да се питање о проглашењу независности Косова преда Међународном суду правде. Одговор је добијен. Чини се да Србија ризикује настављајући да тражи од Генералне скупштине правичност. Питање је шта ће да ради ако одлука Генералне скупштине не буде у њену корист", каже Гускова за лист "Данас".

Она је упозорила да ће одговор суда омогућити многонационалним и многоконфесионалним земљама или територијама да се управљају према случају Космета, што ће искомпликовати односе у свету, али положај Србије неће олакшати.

Гускова је рекла да је Приштина тренутно "на коњу", а Србија је међу пораженима, те да је подела Космета добро решење за Србију, али ће Албанци и на то тешко пристати.

"Зашто би давали део када су у могућности да добију све? Најпре је потребно извршити прелиминарно `извиђање` ситуације са Албанцима, а затим покренути решавање питања пред међународним организацијама", рекла је Гускова.

Гускова сматра да ће у Русија, Кина, Словачка, Вијетнам, Шпанија и неке друге државе подржати Србију, али да је у Генералној скупштини УН ситуација сложенија.

Гускова, која је и члан Српске академије наука и уметности (САНУ), каже да је Србија пред Међународним судом правде добро поставила питање везано за једнострано проглашену независност Косова и Метохије, али да је тај суд променио суштину питања.

"Суд је питан о једностраној независности, а дао је одговор о декларацији, једноставније речено - о папиру", додала је она.

(Вести онлајн)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер