Početna strana > Hronika > Jelena Guskova: SAD i Albanci zadovoljni ustupcima Beograda
Hronika

Jelena Guskova: SAD i Albanci zadovoljni ustupcima Beograda

PDF Štampa El. pošta
petak, 17. septembar 2010.

Zasedanje Generalne skupštine o rezoluciji koju je predložila Srbija i EU, bilo je burno. Odmah je bilo jasno da su SAD i Albanci vrlo zadovoljni. Oni su prihvatili događaj kao završetak razgovora o nezavisnosti Kosova, kao nepovratni akt, koji dozvoljava pozivanje na jednoglasno mišljenje svih članova UN. Zato su se na zasedanju pojavili predsednik, premijer i ministar inostranih poslova Kosova Fatmir Sejdiu, Hašim Tači i Skender Hiseni. Ministar inostranih poslova Srbije Vuk Jeremić negodovao je i postavio pitanje po kom osnovu se predstavnici nepriznate teritorije nalaze u sali Generalne skupštine? Dok su tražili potreban odgovor, zasedanje je odlagano. Konačno su Srbima objasnili da je delegacija iz Prištine stigla na poziv Francuske, Velike Britanije, Nemačke, Italije i SAD.

Po protokolu, Vuk Jeremić je izneo sadržaj predložene rezolucije, podvukavši da se ona ne tiče pitanja statusa Kosova i izrekavši ono što je iz rezolucije „ispalo" - Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova, i ona ima snage da se za to bori.

Za rezoluciju nisu glasali, već su je jednostavno odobrili. Ali već posle toga pokrenuta je oštra diskusija. Predstavnici zemalja koje su već priznale Kosovo, prilikom istupanja govorili su o svojoj podršci nezavisnosti pokrajine, o zajedničkom kretanju Srbije i drugih balkanskih zemalja ka EU, o budućem dijalogu dve samostalne države, o miru u regionu, o važnosti ovog koraka, koji je preduzela Srbija, izmenivši tekst svoje rezolucije.

Da posetimo da u novoj varijanti rezolucije Srbija već s poštovanjem prima odluku Međunarodnog suda (ranije je ona prosto primana na znanje) i teži nastavku dijaloga između Kosova i Srbije. Nije ušla u novi tekst ni teza Srbije o nepriznavanju jednostranog otcepljenja Kosova.

U istupanju predstavnika SAD, Turske, Albanije i drugih čulo se uverenje da razgovora o Kosovu više neće biti, da će sada sve zemlje priznati nezavisnost ove pokrajine, da će Srbiji zahvaliti na njenoj fleksibilnosti i posebnom doprinosu miru na Balkanu.

Rusija i Kina kao članice SB istupile su sa pozicije nepromenjivosti rezolucije 1244, koja ne dozvoljava razgovor o nezavisnosti Kosova.

Po svemu sudeći, ustupci Srbije omogućili su SAD da sigurnije govore o nezavisnosti Kosova, nadajući se na uvećanje broja zemalja koje su priznale tu činjenicu. I najverovatnije debate će se nastaviti u SB. Ovde je vrlo važan stav Rusije i Kine. I situacija će biti nepromenjena dok rukovodstvo Srbije opet ne krene na ustupke. U tom slučaju Moskva će biti primorana da se saglasi sa Beogradom, jer to je njihovo pravo da daju ili ne daju deo svoje teritorije.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner