четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јелена Церовина: Противник двопартијске државе
Хроника

Јелена Церовина: Противник двопартијске државе

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 16. јануар 2011.

Већ неколико недеља у сваком обраћању медијима лидер социјалиста оштрим речима прозива своје коалиционе сапутнике, али се нико још не усуђује да му опонира. Најпре је оптужио колеге из владајућег табора да протурају причу о реконструкцији владе, а да нико с њим није о томе причао. Тако, како каже, испаде како је он једини против. Онда им је замерио што су једно причали договарајући се с њим око буџета, а онда изнебуха на Скупштину изашли с потпуно супротним предлогом и тако покушали да се додворе бирачима.

На крају је „прогнозирао“ да ће ДС и СНС формирати нову владу и оптужио их за стварање двопартијске државе у чему им он, како је рекао, неће помагати.

То што је отворено проговорио о курцшлусима у владајућем табору неки аналитичари тумаче као његов покушај да из савеза у коме је, у по свему судећи изборној години, извуче највише што је могуће. Он је, како кажу, уз Динкића који има ту традицију, најозбиљнији кандидат за рушење ове владе. Једино тако социјалисти баш као и Динкићева партија могу да извуку све користи од савеза, али да покажу и како су ипак своји.

Дачићева политичка вештина већ је постала опште место када се о њему говори зато мало ко сумња да ће и овога пута социјалистички брод успешно провести кроз политичке буре. Од персоне нон грата у САД постао је човек кога америчка администрација уредно позива на чувени Молитвени доручак.

Испоставило се да му међу традиционалним симпатизерима социјалиста рејтинг због тога није пао. Истраживања јавног мњења показују да је у последњих годину-две и један од најпопуларнијих политичара, тик иза Вука Јеремића и Расима Љајића.

Самоуверености му не недостаје. О томе можда најречитије говори и податак да је готово једини политичар који не тражи од новинара да му унапред саопште питања нити тражи да своје изјаве накнадно „гланца” што је, иначе, редован манир његових колега. „Нисам од оних који нешто изговоре, па се предомисле и то мења”, објашњава Дачић.

Своју умешност потврдио је и на страначком конгресу одржаном пре месец дана. Квалификовао га је као историјски јер су социјалисти први пут своју приврженост Европи тако јасно показали. Међутим, „бомба” овог конгреса није било социјалистичко европољубље већ вест да су страначки функционери постали геј активиста Борис Милићевић и редитељ Срђан Драгојевић, један од најжешћих критичара Милошевићеве власти. Тиме је желео да покаже да се социјалисти мењају, али је размишљао и о традиционалном делу својих гласача па се није одрекао ни кадрова из Милошевићевог времена.

И ову Српску нову годину традиционално је дочекао на терену. Овај пут био је међу јагодинским ватрогасцима и припадницима Сектора за ванредне ситуације. Није пропустио шансу да покаже своје певачко умеће. Његове страначке колеге кажу да је проблем само што му је репертоар мали. Али, ко би му због тога могао замерити.
(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер