петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Један Србин лакше повређен када су Албанци блокирали аутобус са Србима који су долазили на литургију у место Мушутиште
Хроника

Један Србин лакше повређен када су Албанци блокирали аутобус са Србима који су долазили на литургију у место Мушутиште

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 28. август 2014.

Приштина -- Игуман манастира Високи Дечани Сава Јањић рекао је да је један Србин лакше повређен у албанској блокади аутобуса у месту Мушутиште.

Јањић је потврдио да је група косовских Албанаца спречила православне српске вернике да уцествују у прослави Успења Пресвете Богородице.

“Свету Литургију на рушевинама Богородичине цркве из 1315. године у овом селу служили су само дечански монаси који су успели да стигну у село пре окупљања демонстраната. Након Св. Литургије монаси су у пратњи полиције напустили село испраћени галамом и увредама окупљених Албанаца који су носили натписе ОВК и заставе Републике Албаније“, навео је Јањић.

Игуман манастира Високи Дечани је додао да су три аутобуса са 150 српских верника који је требало да присуствују литургији враћени из Зочиште где је дечански јеромонах Петар пресекао славски колац.

Косовска полиција је спречила већи инцидент и у полицијској интервенцији повређено је и неколико Албанаца, навео је Јањић.

Игуман манастира Високи Дечани отац Сава и заменик министра спољних послова Косова Петрит Селими имају различите верзије сукоба Срба и Албанаца у Мушутишту.

Отац Сава је на Твитеру објавио фотографију младих Албанаца који непристојно гестикулирају и носе транспаренте, уз поруку да су тиме спречили да се одржи црквена прослава Велике Госпојине.

"Инцидент је био потпуно неиспровоциран. Стално се суочавамо са кршењем наших религијских и људских права чак 15 година након рата", написао је игуман.

Након тога, Селими му је одговорио да на једном од транспарената које носе Албанци пише:"Где су нестали из Мушутишта". "Вероватно у масовним гробницама у Србији", додао је Селими.

Отац Сава га је на то упитао да ли заменик министра спољних послова Косова "мора да оправда сваки међуетнички и међурелигијски инцидент против Срба на Косову".

"Да ли монах мора сваки инцидент на Косову, политички или не, да представи као етнички или религијски", одговорио је Селими.

Отац Сава је после тога написао да је јасно о каквом је инциденту реч ако су Срби на мети само због тога што су Срби или православци.

Неколико стотина Албанаца блокирало је у селу Мушутиште пролаз до локалне православне цркве расељеним Србима из Суве Реке и околних села. Срби су намеравали да у тој цркви обележе празник Велике Госпојине, изјавио је начелник Призренског округа Јовица Будурић.

“Велика група Албанаца спречила је пролазак четири аутобуса и више аутомобила са расељенима, да дођу до цркве. Окупљени демонстранти су носили заставе Албаније и друге транспаренте", рекао је Будурић, а преноси програм на српском језику Радио-телевизије Косова.

Блокада траје од осам часова ујутру. Полиција је између демонстраната и расељених и не дозвољава приближавање.

Ни расељенима из Ђаковице јутрос није дозвољено да уђу у тај град и обележе празник Велике Госпојине, изјавио је председник Удружења расељених из Ђаковице Ђокица Станојевић.

Расељени из Ђаковице су присуствовали литургији у манастиру Високи Дечани.

"Питање искрености позива за повратак Срба"

Канцеларија за Косово и Метохију осудила је потез косовских Албанаца који су блокирали пролаз расељеним Србима из Суве Реке и околних села до локалне православне цркве у којој су намеравали да обележе празник Велике Госпојине.

Из Канцеларије позивају на помирење и толеранцију, а све надлежне покрајинске институције и међународну заједницу да обезбеде услове да се коначно превазиђу овакви безбедносни проблеми.

"Ни за кога није добро да је и после 15 година Србима са Косова и Метохије и интерно расељеним лицима и онима који живе у Покрајини, онемогућено нормално кретање и живот и да Кфор и Еулекс не могу да им гарантују безбедност на њиховим огњиштима", наведено је из Канцеларије за КиМ.

"Уколико расељени Срби не могу да се врате на своја огњишта и безбедно један дан обележе сеоску славу или за задушнице обиђу гробове својих најближих, доводи се у питање искреност позива и охрабривања покрајинских институција за повратак расељених Срба и капацитет да се обезбеди безбедност и сигурност свима на КиМ", закључују у Канцеларији за КиМ.

(Бета-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер