Хроника

Један од најмодернијих „невидљивих“ борбених авиона срушио се у Јужно кинеско море; америчка ратна морнарица се суочава са великим изазовом како да га извуче

Штампа
среда, 26. јануар 2022.

Један од најмодернијих „невидљивих“ борбених авиона на свету - амерички Ф-35 Ц срушио се недавно у Јужно кинеско море. Ратна морнарица сада покушава да га извуче из мора, што је операција коју ће Кина помно пратити.

Ф-35Ц присилно је слетео на носач авиона УСС Карл Винстон током рутинске операције. Авион вредан 100 милиона долара је склизнуо са носача и пао у море, док се пилот катапултирао из летелице. Том приликом пилот и још шест чланова посаде су повређени.

Шустер: Кина ће покушати да лоцира и прегледа авион користећи подморнице које су специјализоване за велике дубине

Америчка ратна морнарица сад се суочава с великим изазовом – извлачењем авиона Ф-35 с дна океана у водама које су већ неко време у центру пажње Пекинга.

„Америчка ратна морнарица ради на плановима извлачења авиона Ф-35Ц, који је учествовао у несрећи на палуби УСС Карл Винсон“, рекао је за ЦНН поручник Николас Лонго, портпарол америчке 7. флоте.

Иако морнарица није објавила где се тачно у Јужном кинеском мору догодила несрећа, Пекинг тврди да цело Јужнокинеско море спада у кинеску територију, а своје тврдње поткрепили су изградњом серије војних база на острвима у том мору. Уз то, кинеска ратна морнарица и обална стража неуморно патролирају водама тог мора.

Сједињене Државе не слажу се с кинеским тврдњама о територијалности Јужног кинеског мора  и става су да Кина користи маневре и операције како би промовисале тезу о „слободном и отвореном индопацифичком подручју“.

Кинеска влада званично није коментарисала несрећу, а државни медији о њој извештавају позивајући се на стране медије.

„Кина ће покушати да лоцира и прегледа авион користећи подморнице које су специјализоване за велике дубине“, рекао је за ЦНН Карл Шустер, бивши шеф операција у обавештајном центру америчког пацифичког заповедништва.

Шустер, уједно и бивши капетан америчке ратне морнарице, каже како је могуће да би Кина могла да тврди да има право да извуче авион с дна океана, позивајући се притом на своју тезу да Јужно кинеско море спада у територију Кине.

„Извлачење авиона употребом комерцијалних средстава или средстава обалне страже могло би омогућити Пекингу да једноставно каже како уклањају потенцијалну опасност за околину или да уклањају страну војну опрему из својих територијалних вода“, рекао је Шустер.

Обзиром на то да би операција извлачења авиона Ф35 на површину могла да потраје месецима, за очекивати је да ће америчка ратна морнарица у близини места несреће задржати неколико бродова. Колико ће све трајати, немогуће је знати, будући да је непознат податак о дубини океана на месту несреће.

(Нова)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]