субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јавно.рс: Суђење у случају „Асомакум“, против 18 особа оптужених за прање пара фалсификованим личним исправама Андреја Вучића, одложено по четврти пут
Хроника

Јавно.рс: Суђење у случају „Асомакум“, против 18 особа оптужених за прање пара фалсификованим личним исправама Андреја Вучића, одложено по четврти пут

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 12. септембар 2018.

Припремно рочиште у процесу против 18 особа оптужених за прање пара фалсификованим личним исправама Андреја Вучића и других наводно фиктивних власника фантомских фирми, одложено је данас четврти пут, пише Јавно.рс.

Рочиште је у Вишем суду у Београду одложено због одсуства адвоката једног од оптужених, док је други ангажовао новог браниоца због чега је затражено додатно време да се упозна са предметом, каже за БИРН адвокат Драгослав Оташевић који у овом поступку заступа првооптуженог Драгослава Јоксимовића.

Судско веће којим председава суткиња Весна Божовић Милошевић одредило је 24. децембар 2018. године као нови термин за одржавање припремног рочишта.

Оптужница која је потврђена још у мају 2017. године терети окривљене за кривична дела преваре, прања новца и злоупотребу положаја одговорног лица.

У оптужници се описује низ трансакција између фантомских фирми (наводно основаних ради прања новца и извлачења средстава из буџета) и 10 предузећа која стварно послују на тржишту.

Наводи се да су Драгослав Јоксимовић, Немања Перић, Александар Јовић, Младен Аковић и Горан Бошковић у периоду од 27. јула 2009. до августа 2010. наводно „лажним приказивањем чињеница да привредна друштва Амурпројект, Атрабан, Амагангас, Аспрањефт, Атаваринвест, Амургас, Асомакум, Арес, Арнита Комерц стварно обављају промет добара и услуга, довели у заблуду овлашћена лица у Пореској управи да на штету туђе имовине, буџета Републике Србије, исплате повраћај пореза на додату вредност у износу од 29.202.672 динара на рачуне наведених фантомских привредних друштава”.

Петорица оптужених терете се за кривично дело прање новца, а на терет им се ставља и кривично дело превара, јер су, како се наводи, Драгослав Јоксимовић, Немања Перић и Александар Јовић основали поменута фантомска предузећа на основу фалсификованих личних карата.

Међу њима је и Асомакум који је основан на име наводног фиктивног власника Андреја Вучића, брата Александра Вучића, који је те 2010. био заменик председника Српске напредне странке.

Адвокат Оташевић каже, међутим, за БИРН да током истраге није доказано да су оптужени фалсификовали исправе, јер је графолошко вештачење показало да потписи на њима не припадају ниједном од оптужених.

Оташевић додаје да су вештачени потписи свих окривљених, а на питање да ли су вештачени и потписи свих фиктивних власника фантомских фирми, одговара:

„Све су вештачили сем једног, који није позван ни као сведок у поступку, нити је предложено његово испитивање”, каже Оташевић, који није желео да каже о коме се ради додавши да „не може да се сети”.

Истрага у овом случају трајала је две године.

Окривљени у овом поступку, притворени су у априлу 2015. године, у тренутку када се пред Привредним судом у Београду водио парнични поступак за утврђивање ништавости оснивачког акта предузећа Асомакум, који је пред тим судом покренуо Андреј Вучић, упркос томе што су за покретање тог поступка били истекли законски рокови.

Асомакум је основан 16. марта 2010. године. Пар месеци касније рачун те фирме доспео је у блокаду.

Информације о наводној уплетености Андреја Вучића у ову злоупотребу, доспеле су у јавност у октобру 2014. године, када је Зоран Живковић о томе говорио у Скупштини Србије, након чега је тадашњи председник Владе Србије Александар Вучић изјавио да Асомакум заправо не припада Андреју, већ да је отворен уз помоћ његове фалсификоване личне карте.

(Бирн – Јавно.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер