уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јарослав Качињски: Варшава ће тражити нови основни уговор ЕУ, који ће заменити Лисабонски споразум
Хроника

Јарослав Качињски: Варшава ће тражити нови основни уговор ЕУ, који ће заменити Лисабонски споразум

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. јун 2016.

Лидер владајуће пољске конзервативне странке Право и Правда, бивши премијер Јарослав Качињски, изјавио је данас у Варшави да Пољска неће излазити из Европске уније али да након Брегзита захтева нови основни споразум који би заменио Лисабонски споразум, проширио надлежности националних држава као и број области где би се одлучивало консензусом без могућности прегласавања.

Jaroslav Kačinjski

"Брегзит је јако лоша ствар. Место Пољске је у ЕУ, без обзира на гласање у Великој Британији. Начело да се ништа не дешава, више Уније и идемо даље јесте приступ који води ка продубљивању кризе, можда новим догађајима као што је Брегзит а у даљој перспективи можда и до генералне кризе ЕУ", казао је на конференцији за новинаре поводом британског референдума Качињски.

Лидер конзервативаца који формално има само функцију посланика али у пракси је својеврсни натпредседник и натпремијер и његова реч је пресудна и за владу премијерке Беате Шидло и за шефа државе Анџеја Дуду, као решење за кризу због изласка Велике Британије захтева потпуно нови основни споразум ЕУ који би заменио Лисабонски.

"Неко ће рећи недавно је ступио на снагу Лисабонски споразум. Али споразуми су се низали и украћим временским размацима. Потребна је позитивна реакција а не инсистирање на истом смеру,вожња на истој прузи која је довела до кризе. У Француској не само Народни фронт већ и Саркози планира референдум", казао је Качињски.

По оцени главног стратега и арбитра одлука пољске владе и шефа државе у новом основном споразуму морале би да се радикално измене и прецизирају надлежности и однос Европске комисије и земаља чланица а и сама легислатива ЕУ."Тако да Унија почне да делује на основу закона а не као арбитар што се често догађа. Пољска је такође објект и жртва таквог приступа", подсетио је Качињски на процену ваљаности правне државе у Пољској због контроверзних реформи владе премијерке Беате Шидло због којих Пољској по том новом механизму уведеном 2014. године прети одузимање права гласа у ЕУ.

Качињски такође инсиситира на враћању консензуса у доношење одлука и делимично одустајање од прегласавања.

"Треба договорити нови систем одлучивања консензусом. Не говорим о пуном повратку на консензус јер то није могуће али треба проширити број области у којим це се одлучивати једногласно", рекао је Качињски.

Лидер владајућих пољских конзервативаца као и председник Пољске Анџеј Дуда није пропустио да упути жаоку Европској комисији због тога што се бави угроженом демократијом и ризицима за правну државу у Пољској уместо заиста важним стварима као што је настојање да се избегне Брегзит.

"Премијер Камерон је часно најавио оставку. Али стране су две. Ту је и руководство ЕК. На њиховом месту сам бих себи поставио такво питање", казао је Качињски.

И председник Пољске Анџеј Дуда окривио је за Брегзит саму ЕУ и затражио да сесада предузму хитно кораци и мере да се спреци даљи референдуми и евентуални одласци.

"Треба се запитати зашто су Британци донели такву а не другачију одлуку. Да то можда није зато што ЕУ намеће сувише државама чланицама? Да то можда није тако да грађани имају осећај да ЕУ не делује демократски да немају право гласа о важним питањима? Да се о сувише тога одлучује у Бриселу и не разговара са друштвом", казао је данас новинарима пољски председник.

Анџеј Дуда нагласио је да је сада нужно учинити све да одлазак Британије не изазове ефекат домина.

"Најважније је сачувати јединство и кохезију Европе. Треба учинити све да друштва у даљим земљама чланицама не кажу да више не желе да буду чланови европске заједнице" ,рекао је Дуда.

Пољски председник настојао је да умири стотине хиљада Пољака гастарбајтера у Великој Британији ;обећањем да ће пољска влада преговарати са британском да права Пољака који већ јесу у Великој Британији остану каква јесу.То је данас потврдила и пољска премијерка Беата Шидло која је оптужила ЕУ за одлазак Велике Британије.

"Исход референдума у Великој Британији је плод криза у ЕУ. Криза које су биле једноставно заметене под тепих. Није могуће живети од кризе до следеће кризе. Европи је нужна трезвена, прагматична политика", казала је Беата Шидло.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер