петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јапан пред банкротом: Прети ли нова светска економска криза?
Хроника

Јапан пред банкротом: Прети ли нова светска економска криза?

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. март 2011.

Трећа најразвијенија светска економија доживела је колапс. Разорни земљотрес одузео је Јапану и последњу наду да ће се извући из кризе. Рецесија више не може да се спречи, а сада држави прети и банкрот. Да ли ће доћи до нове светске економске кризе?

 “Ово је најтежи ударац који је Јапан могао да доживи, а он стиже у најгорем могућем тренутку”, каже угледни амерички економиста Нуријел Рубини. Још у последњем кварталу прошле године могло се наслутити да ће Јапан захватити рецесија.

Већ сада су дугови земље двоструко већи од годишњег економског учинка.

Дефицит износи око 7,7 одсто, док се у Европској унији налази на нивоу од три одсто.
Коецу Аизава, професор економије на универзитету Саитама, очекује да ће за обнову земље након земљотреса и цунамија бити потребно више десетине милијарди евра, што ће Јапан одвести у још већу задуженост. Да би спречила банкрот државе, јапанска Централна банка је упумпала не тржиште 157 милијарди евра, како би привреда могла и даље да функционише.

На северу земље, где је пре свега развијена аутомобилска индустрија, производња је привремено обустављена. Густа мрежа путева и лука, која је обезбеђивала ефикасан ланац испорука, сада је потпуно уништена. И снабдевање струјом је прекинуто. “Чак и када бисмо нешто могли да произведемо, то не бисмо могли да испоручимо”, каже портпарол компаније “Хонда”. И други велики концерни, као што су “Тојота” (12 фабрика), Нисан (четири фабрике) и Сузуки, обуставили су рад и неизвесно је када ће производња бити настављена.

Посебну опасност за јапанску привреду представља могућност да радиоактивни облак из нуклеарне електране Фукушима стигне до Токија, будући да се у околини престонице налази језгро јапанске индустрије.

Европско тржиште акција, исто као и берзу у Токију, након земљотреса обележавају губици. Шеф комисије немачких економиста Волфганг Франц, међутим, не предвиђа глобалну рецесију, али додаје да би катастрофа привремено могла тешко да погоди поједина немачка предузећа која су веома ангажована у Јапану.

Министри финансија ЕУ састали су се данас у Бриселу да би разговарали о последицама катастрофе у Јапану.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер