субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јанош Бугајски: Балкан стабилан тек када сви уђу у ЕУ и НАТО
Хроника

Јанош Бугајски: Балкан стабилан тек када сви уђу у ЕУ и НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. април 2009.

Потпуна стабилност на Балкану биће постигнута тек кад све земље постану чланице Европске уније и НАТО, оценили су учесници конференције коју је у Вашингтону организовао Центар за стратешке и међународне студије. Учесници скупа сагласили су се и да је непходна активнија улога САД, како би се решила преостала отворена питања и осигурала трајна стабилност региона, преноси Глас Америке. Јанош Бугајски из Центра за стратешке и међуанродне студије оценио је отварајући скуп да "на подручју Западног Балкана тренутно влада мир" али да ће "мисија бити окончана тек када све државе региона буду безбедне и продуктивне чланице НАТО и ЕУ". О ситуацији у региону и потреби за новим ангажовањем САД говорили су амбасадори Црне Горе, Косова, Босне и Херцеговине, Хрватске, Македоније и Албаније. Скупу у Вашингтону, иако позван, није присуствовао представник амбасаде Србије, пошто је, како су саопштили организатори, процес потврђивања новог амбасадора још у току. Црногорски амбасадор у Вашингтону Миодраг Влаховић оценио је да је регион знатно напредовао у последње две деценије, посебно у области безбедности, али је нагласио да "због нерешених питања регион и даље заслужује америчку пажњу". И хрватска амбасадорка Колинда Грабар Китаровић, како преноси ВОА, верује да ће САД и даље бити ангажоване у Југоисточној Европи. "Верујем да ће САД остати укључене и да ће наставити да сарадују са свима нама. Али је углавном на нама, земљама у региону, да радимо на изградњи добросуседских односа и да се, упркос тренутној економској и финансијској кризи, концентришемо на њихову позитивну страну", рекла је Китаровић. Наставак активне улоге Вашингтона предуслов је мира и стабилности у региону, сматра амбасадор Косова Авни Спахију који је нагласио да посебно охрабрује то што је нова администрација најавила наставак подршке Косову. "Косову је данас више него икада потребна подршка савезника, у изградњи снаже и одрживе економије, која ће даље допринети економској стабилности региона и убрзати процес европских интеграција. У том погледу, америчка улога на Косову је од суштинске важности", рекао је. Бивши изасланик председника САД Била Клинтона за Балкан Џејмс О' Брајан оценио је историјским то што земље у региону имају прилику да напредују у интеграцијама, о којима је тек почело да се говори након сукоба на Косову. "САД треба да дају свој допринос где је то могуће, нарочито у сектору безбедности, из кога смо се превише повукли у последњих седам или осам година. И мислим да треба да радимо на томе да учинимо ЕУ институције и праксе ефикасним где је то могуће", рекао је.

О'Брајан се осврнуо и на ситуацију у Србији, која, како је навео, и даље није сигурна у ком смеру жели да иде. Такође је навео да не очекује да ће Београд у догледној будућности признати независност Косова. "Али, очекујем да сами Срби схвате да не могу да приуште одређене тренутне потезе и да за њих нису гласали. На Србима је да одлуче. Наша улога је да им пружимо информације и политичцки систем који ће им омогуцити да бирају бољи живот", додао је. Данијел Сервер из Америчког института за мир рекао је да сумње Србије у погледу западне демократске будућности, несигурност у погледу статуса Косова и тензије у Босни и Херцеговини заслужују највећу пажњу међународне заједнице. "ЕУ и САД треба заједно да подрже територијални интегритет Косова и Босне и Херцеговине, инсистирају на хапшењу Младића и одрже ниво ЕУ и НАТО снага на Косову и у Босни" , рекао је Сервер. И бивши шеф верификационе мисије на Косову Вилијам Вокер оценио је да се питање Косова и његовог територијалног интегритета мора што пре решити. Вокер сматра да постоји низ проблема, од недефинисане улоге међународне заједнице и утицаја Београда на северу, до политичке структуре и корупције. "Мислим да је Косову стварно потребно да грађани, нарочито њихово политичко и економско вођство, схвате да су одговорни за све што се догоди у будућности", рекао је.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер