Хроника

Јанез Копач: Такса на ЦО2 биће уведена најкасније до 2025. у региону Западног Балкана

Штампа
среда, 24. новембар 2021.

Најкасније до 2025. године у земљама Западног Балкана биће уведена такса на угљен-диоксид, изјавио је Јанез Копач, директор Секретаријата Енергетске заједнице.

Јанез Копач је за следећи уторак најавио одржавање Министарског савета Енергетске заједнице у Београду на којем ће бити усвојено више директива Европске уније, међу којима су најважније о енергетско-климатској политици, обновљивим изворима енергије и енергетској ефикасности. Директива о енергетско-климатској политици односи се, како је навео, и на припрему националних енергетских и климатских планова (НЕКП).

Као веома важну тачку дневног реда Министарског савета он је истакао дискусију о плану декарбонизације.

Тај документ, који би требало да буде усвојен на Министарском савету, предвиђа увођење таксе на ЦО2 у региону најкасније 2025, истакао је Копач за телевизију Н1 после одржавања Парламентарног пленума Енергетске заједнице у Београду.

Увођење таксе на ЦО2 најбољи начин да се економија и енергетика декарбонизују

Увођење таксе је, према његовим речима, најбољи и практично једини начин да се економија, енергетика и остали сектори окрену већој употреби обновљивих извора енергије и примени мера за енергетску ефикасност.

Иако је то порез, то су и додатни приходи који се могу употребити за потребе те транзиције и за финансирање трансформације региона угља, који на дужи рок морају наћи неке нове делатности којима ће се бавити, објаснио је Копач, којем 1. децембра истиче мандат на овој функцији.

Копач је истакао да је увођење таксе на ЦО2 на националном нивоу боље решење од прекограничне таксе на угљен-диоксид 

Енергетска транзиција ће сигурно трајати до 2050.

Копач је поновио да је увођење таксе на ЦО2 на националном нивоу боље решење од прекограничне таксе на угљен-диоксид (енг. царбон бордер адјустемент мецханисм), коју је ЕУ најавила за 2026. У првом случају, додао је, новац остаје у земљама које га уведу, а у другом иде у европски буџет.

Копач је навео да је енергетска транзиција дугорочни процес, и да је јасно да ће у Србији још деценијама радити термоелектране на угаљ.

Транзиција ће трајати скоро сигурно до 2050, нагласио је Копач.

(Balkan Green Energy News)

 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]