четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јан Клиф: Формирање скупштине северног Косова погрешно, Београд то неће финансирати
Хроника

Јан Клиф: Формирање скупштине северног Косова погрешно, Београд то неће финансирати

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 23. мај 2013.

Британски амбасадор на Косову Јан Клиф уверен је да ће Србија 28. јуна добити датум, сматра да се на локалним изборима морају бирати квалитетни људи, каже да се Трепча мора покренути, обећава помоћ Велике Британије за север, али и за повратак расељених јер тврди да без Срба Косово није Косово.

У интервјуу Танјугу Клиф напомиње да је оптимиста по питању датума Србији, али да то у великој мери зависи од имплементације бриселског споразума.

- Мора се видети конкретна имплементација на терену, не потпуна примена сваког детаља, јер знамо да то није изводљиво. Мора постојати одлучност да се уговор спроведе до краја, а то је оно што и Београд и Приштина тврде да им је циљ - рекао је Клиф.

Подсећајући да је Србија добила статус кандидата након што је прихватила потпуну имплементацију споразума о интегрисаном управљању прелазима, Клиф је рекао да би и сада било битно да Србија покаже да жели да примени бриселски споразум и оценио да ће највећи добитник имплемнатације бриселског споразума бити Западни Балкан у целини, јер, како је навео, суштина споразума је у креирању услова за цео регион.

Најаву локалних Срба да ће формирати скупштину северног Косова Клиф сматра потпуно погрешним потезом који не би имао никаквог смисла, пита одакле ће доћи новац за ту скупштину и примећује "да из Београда сигурно неће".

Одржавање локалних избора изузетно важно

Британски амбасадор сматра веома значајним одржавање локалних избора на северу Косова, које би надгледали представници ОЕБС-а, али истиче да је један од највећих проблема у томе ко су заправо прави представници грађана на северу Косова.

- Познато је да постоји паралелна општина Митровица, Административна канцеларија (приштинских власти), са треће стране градоначелник јужне Митровице који на неки начин покушава да се меша у послове северне Митровице и такође, имамо остатке УНМИК администрације - објашњава Клиф и каже да зато и тешко са прецизношћу рећи када ће бити организовани локални избори на северу Косова и додаје да би се то најраније могло десити на јесен.

Уколико изборе буде надгледао ОЕБС Клиф сматра да ће на њима бити изабрани људи који ће на прави начин представљати интересе становништва и које ће признати и Приштина и Београда али и међународна заједница.

Британски амбасадор као важно питање помиње и избор новог полицијског командира, којег би, сматра, требало да поштује цела заједница, али додаје да је генерално важно какви ће људи бити бирани јер ће спровођење закона зависити управо од квалитета тих људи. 

Постојаће два система- косовски и српски

Упитан које ће законе они спроводити, Клиф каже да ће у суштини постојати два система, с једне стране косовски, са друге, као вид обезбеђења, српски систем, али наглашава да је потребно да на северу буде успостављен ефикасан судски систем, јер верује да људи морају бити у могућности да решавају проблеме.

Клиф је обећао да ће Велика Британија помоћи економски развој севера Косова и да су већ применили неколико пројеката подршке малим предузећима у Зубином Потоку, а да се исто планира у Звечану.

Циљ је, навео је он, да се привуку инвеститори из Велике Британије да на пример улажу у Трепчу и то је кључ да се отворе нова радна места, али то, како је навео, "нећемо бити у могућности да урадимо јер постоје многе нејасноће у вези са ситуацијом на терену".

Према његовим речима Трепча је јавно власништво које је подељено на Трепчу јужно и Трепчу северно, каже да је видео извештаје о уговору недавно склопљеном између Београда и једног америчког конзорцијума, али да мисли да је реч о имовини која припада људима на Косову без обзира да ли су они косовски Албанци, косовски Срби, косовски Бошњаци.

- Подржали смо повратак једног броја расељених у историјско језгро Призрена, а иницирали смо још једну фазу програма имплементације малих грантова за повратнике - рекао је Клиф и напоменуо да је циљ тих програма да се мањинским заједницама омогући опстанак и економска перспектива.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер