уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бошко Јакшић о састанку Вучића и Гренела: Американци не одустају од захтева да Србија призна Косово
Хроника

Бошко Јакшић о састанку Вучића и Гренела: Американци не одустају од захтева да Србија призна Косово

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. октобар 2019.

„Са Гренелом нема лаких разговора. У Немачкој их немају, а камоли овде“, коментар је новинара и политичког аналитичара Бошка Јакшића на вест о току јучерашњег првог службеног разговора Александра Вучића и Ричарда Гренела.

Председник Србије Александар Вучић и амбасадор САД у Берлину и нови специјални изасланик председника САД Ричард Гренел разговарали су јуче у Београду о дијалогу Београда и Приштине. Разговор се водио у четири ока и није био праћен конференцијом за медије, те су детаљи састанака познати само из званичних саопштења.

Генерал није нежан саговорник

На питање на шта му указује то што је председник у четири ока разговарао са Гренелом о Косову, Бошко Јакшић, уз опаску „наравно да је било о Косову“, каже да је председник „већ могао да очекује и сигурно је био припремљен на то да Гренел није нежан саговорник“.

Он то види као намеру да председник избегне сведоке „оштрих захтева“ Американаца. „Можда је желео и да избегне да неко други буде сведок како Американац врло оштро испољава своје ставове, или има захтеве. Дакле, могуће је, али је то све у сфери социополитичке психологије“, додаје.

Два канала активности америчке спољне политике према косовском питању

На питање хоће ли Гренел успети у својој мисији, уколико је она да убрза разговоре и да се потпише тзв. правно обавезујући споразум, Јакшић је казао да постоје „два канала“ активности америчке спољне политике према косовском питању.

„Један је стриктно амерички и јасно је да Американци убрзавају откако је комитет Сената за спољну политику у јуну дошао до закључка о недовољном ангажовању Сједињених држава на Западном Балкану, а пре свега на решавању косовског конфликта. Ми видимо једно убрзавање и то је потпуно јасно. Видимо исто тако да Трамп жели лични печат на том процесу, јер поставља своје људе мимо људи из Стејт департмента. А други је наспрам Европе, дакле убрзавање америчког ангажмана“.

Не треба очекивати много дипломатског такта од САД, посебно не од Гренела

И док је евидентно убрзавање, Јакшић каже да је неизвесно како ће се најновији амерички дипломатски талас завршити.

Са једне стране то може да делује као подстицај успаваној ЕУ: „‘Ало господо, пробудите се, активирајте се мало. Ово како ви радите, то годинама не дај резултате“, објашњава.

Са друге стране, имајући у виду Трампову личну нарав, може се протумачити и као „наредбодавна“ команда: ‘Ајте, сада, пошто ви нисте ништа урадили, има да следите нас, што онда може да доведе и до неког конфликта на релацији Вашингтон – Брисел, који не би био и први“.

Према Јакшићевом мишљењу, преостаје да се види колико ће дипломатског такта у то бити унето, иако је он лично склон уверењу да што се Сједињених држава тиче, неће га бити много, а посебно га не треба очекивати од амбасадора Гренела.

Размимоилажење Немачке и САД, повод за могући конфликт

С обзиром на то да је, са једне стране, очигледна разлика у углу гледања на разрешење косовског чвора из Немачке и САД-а са друге, Јакшић сматра да управо та размимолилажења види као повод за могући конфликт.

Приврженост идеји разграничења и даље не искључује захтев за признањем Косова

„То и видим као повод конфликту јер су визије различите. И Гренел који долази овде као емисар, познат је и као неко ко има добре односе са Џоном Болтоном, а то је онда на линији подршке формули разграничења. Са друге стране имате непромењен став осовине Париз – Берлин, која је против тога, тако да ја у томе налазим повод могућег конфликта“.

На питање зашто би онда разговор са Гренелом председнику тешко пао, уколико је Гренел на линији разграничења као и Болтон, а што је управо идеја коју подржава председник Вучић, Јакшић појашњава да приврженост идеји разграничења и даље не искључује захтев за признањем Косова, каже Јакшић.

„Мислим да је тешко зато што Американци не одустају, без обзира на формулу разграничења која је блиска и Вучићу и Тачију. Дакле, Американци не одустају од захтева да Србија призна независност Косова“.

„Е то је онај најтежи део који Вучићу изазива горушицу“, рекао је Бошко Јакшић у разговору за КоССев.

Није необично то што је председник сам водио белешке

Информација да је председник Србије сам водио службену белешку привукла је пажњу медија. Међутим, за Јакшића, имајући у виду околности састанка, то није ништа необично.

„Ако је разговор у четири ока, сасвим је логично да ту службену белешку онда пише један од актера. У томе не видим ниста посебно. Ко би могао? Не може ни Васиљевић, ни шеф кабинета, не може ни Марко Ђурић, није био ту. У техничком смислу је то потпуно логично“, каже Јакшић у изјави за КоССев.

Остаје службена белешка као документ у архивама, додао је.

(КосСев)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер