петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јадранско море као НАТО депонија
Хроника

Јадранско море као НАТО депонија

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. јануар 2011.

Ваздушне снаге НАТО-а већ деценијама користе Јадранско море уз обалу Италије као депонију застарелих и неупотребљених бомби и друге муниције. У Италији се страхује да су се отровне хемикалије из бомби излиле код летовалишта и места за рибарење.

Јадранско море уз обале Италије ваздушне снаге НАТО-а већ деценијама користе као депонију застарелих и неупотребљених бомби и друге муниције.

Изјаве Витантониа Тедеска, Ђанија Ланеса и Грега Џулијана

У Италији се страхује да су се отровне хемикалије из бомби излиле код летовалишта и места за рибарење. Један италијански новинар је то истраживао и захтева одштету за погођена рибарска села.

На италијанској страни Јадрана присутне су огромне количине оружја и отровног отпада.

Ту су америчке бомбе из Другог светског рата и оружје НАТО-а коришћено 1999. године против Србије, укључујући и муницију са осиромашеним уранијумом.

У том оружју се често налазе токсичне материје, као што су сумпор, фосген и фосфор.

"Постоје подручја где се бомбе хватају у наше мреже. Та места избегавамо. После рата из 1999. године, рибе су практично нестале из наших вода. Хемикалије погађају и наше здравље, праве нам осипе на кожи, замагљен вид и друге проблеме", каже рибар Витантонио Тедеско.

Новинар Ђани Ланес годинама је истраживао на ту тему. Каже да је за то време био нападнут и да је примио бројне претње смрћу.

Иако НАТО тврди да постоји само шест места за одбацивање муниције, Ланес тврди да је то само врх леденог брега.

"НАТО лаже. Погођена су 24 подручја, а не шест. Локације тих места нису објављене. Становништво се држи у незнању", каже Ланес.

Италијански новинар каже да је покушао да добије одговоре од италијанског министра одбране, и каже да још увек чека искрен одговор НАТО-а.

"Радимо све што можемо да поштујемо локалне еколошке прописе. После одбацивања муниције током повратка са мисија током кампање за Косово, извели смо операције чишћења", каже пуковник америчке војске Грег Џулијан.

Ипак, пошто је у месту Молфета узетом као пример, од некада 200 рибара остало свега њих пет због нестанка рибе, Ланес захтева да се тим заједницама исплати одштета. Као одговорне наводи Европу, НАТО, а на првом месту Сједињене Америчке Државе.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер