петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јадранка Косор: Спровођење кривичне истраге најтежи тренутак у историји ХДЗ-а
Хроника

Јадранка Косор: Спровођење кривичне истраге најтежи тренутак у историји ХДЗ-а

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 28. октобар 2011.

Загреб – Још се никада у Хрватској није водила кривична истрага против неке политичке странке, а поготово против оне на власти. Међутим, сада се и то догодило, а да је истина оно што се последњих дана говоркало, званично је потврдила председница владе и ХДЗ-а Јадранка Косор на јучерашњој ванредној конференцији за новинаре: против ХДЗ-а се води кривична истрага!

„Позвала сам вас због проширења, односно спровођења истраге против ХДЗ-а као правног лица. Ово је изузетно тежак тренутак у нашој странци, најтежи у историји”, рекла је премијерка Косор и напоменула како „овај налог ни за милиметар неће лимитирати нашу борбу против корупције – ми смо једина странка која је почела борбу против корупције и нећемо посустати у томе”.

И до сада је истрага због корупције и нелегалног исисавања новца из јавних предузећа за потребе црног фонда ХДЗ-а вођена против неких високих функционера ХДЗ-а, попут Иве Санадера (којем данас почиње суђење), а сада је она проширена и против још неких као што су бивши генерални секретар странке Иван Јарњак (у време војних акција „Бљесак” и „Олуја” 1995. министар унутрашњих послова) и Санадеров портпарол Ратко Мачек, кроз чије руке је ишао новац за предизборне кампање.

У свом обраћању новинарима у седишту ХДЗ-а, Јадранка Косор је истицала како је њена странка „отворила врата борби против корупције”, да од тога неће ни надаље одустати, али ће и „поставити питање – зашто правосудни систем истраге које морају бити тајне, зашто цели тај процес у предметима Ускока који мора бити потпуно тајан – није тајан, зашто и одакле цуре информације”.

Премијерка и челница ХДЗ-а сматра да није случајно што се истрага против ХДЗ-а спроводи у предизборно време и напомиње да је „овај тренутак изабран да би се наштетило странци”.

„Не бојимо се истраге, догодиће се што ће се догодити. Ми се као странка можемо вратити од нуле, можемо почети испочетка, из барака на Јаруну. Нећемо допустити да ово што се догађа утиче на нас”, рекла је Косорова и најавила да ће тражити одговор на питање „шта је с изјавом господина Чичка о тајнима рачунима СДП-а у иностранству, јер и то је темељ за покретање истраге, али ништа се није догодило”.

На новинарско питање да ли ће дати оставку из моралних разлога, пошто се истражује и финансирање њене председничке предизборне кампање, нервозно је одговорила да неће, али да је спремна да се одазове Ускоку иако она није предмет истраге. На питање да ли је ХДЗ-у блокиран рачун (што се незванично тврди), одговорила је: „Дајте, молим вас, идите радити!”

Потврђивање вести да се против ХДЗ-а води кривична истрага због сумњи у финансијске малверзације никога у политичкој јавности није посебно изненадило, јер оно што су истражним органима говорили бивши главни логистичар странке Младен Баришић и бивша шефица рачуноводства Бранка Павошевић већ дуже време „цури” у домаће медије.

„Предистражне радње су показале да постоји основана сумња и довољни темељ да се службено покрене истрага. Ситуација око ХДЗ-а онемогућила је сучељавања о било којој животној и важној теми за будућност Хрватске, својим аферама ХДЗ је скроз загушио јавни интерес”, каже Весна Пусић из Хрватске народне странке.

Заступник Истарског демократског сабора Дамир Кајин је још оштрији: „Не радујем се ничијој несрећи, иако би циници рекли да све оно што је лоше за ХДЗ уједно је и добро за Хрватску. Увек су били генератор корупције, 99 одсто свега лошег треба приписати њима, а један одсто свима осталима.”

Кајин је такође уверен да ХДЗ више није проблем опозиције него правосуђа.

 „Мислим да је сазрело време да се правосуђе бави ХДЗ-ом, а опозиција извлачењем из глиба. ХДЗ-у би се ионако могло догодити исто што и Савезу комуниста 1990. Бежанија!”, каже Кајин.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер