четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јадранка Јоксимовић у Бриселу: ЕУ је наша средњорочна и дугорочна стратегија
Хроника

Јадранка Јоксимовић у Бриселу: ЕУ је наша средњорочна и дугорочна стратегија

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. децембар 2014.

Министарка без потфеља задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић рекла је данас након састанка са функционерима Европске уније у Бриселу да ЕУ не поставља нове услове за напредак у процесу придруживања, али да би требало разјаснити детаље у вези са применом Бриселског споразума.

- Нема нових услова, већ само стандарда које би требало да достигнемо - рекла је новинарима Јоксимовић после састанка Савета за стабилизацију и придруживање у седишту Европског савета.

Она је казала да је Србија помало разочарана што ове године није добила временски оквир за отварање првих преговарачких поглавлља, али да ће то само дати додатни подстицај за рад на европскиим интеграцијама

- ЕУ остаје наша средњорочна и дугорочна стратегија - поручила је она.

Јоксимовић је рекла да постоје недоумице у вези са поглављем 35, односно за спровођење Бриселског споразума, а за које неке земље инсистирају да се прво отвори.

- Пуна примена Бриселског споразума не може бити услов за отварање поглавља 35, јер нам нико није јасно објаснио модел како ће се то поглавље отворити, а наш став је да треба да седнемо сви заједно да то разјаснимо - изјавила је она.

Јоксимовић је истакла да је српска страна свесна својих обавеза у вези са нормализацијом односа са Приштином, али да исто очекује и од друге стране и да се нада да ће наставак дијалога на високом политичком нивоу, који се очекује почетком јануара, бити прилика да се неке недоумице отклоне.

Летонски министар спољних послова Едгарс Ринкевичс, који је учествовао на данашњем састанку, потврдио је на заједничкој конференцији за медије да ЕУ не поставља препреке на европском путу Србије и да је министарки током разговора јасно ставио до знања да у Бриселу желе успех Србије.

- Нема нових услова, али очекујемо активнији приступ спровођењу Бриселског споразума како бисмо у догледно време могли да отворимо поглавље 35 - изјавио је он.

Од Србије се, казао је, такође очекује да прогресивно усклађује своју спољну политику са европском, али да се то не тиче само односа према Русији и Украјини, већ је реч о ширем спољнополитичком спектру.

- “Да се разумемо, нико од нас није тражио да уводимо санкције Русији - објаснила је Јоксимовић новинарима у накнадном разговору и подсетила да Србија, као земља кандидат још није отворила ни једно поглавље и стога не учествује у процесу одлучивања о европским спољнополитичким темама.

Са друге стране, истакла је она, у ЕУ су захвални Србији на учесћу у мировним операцијама у свету и да препознају јасну европску оријентацију како на спољнополитичком, тако и на унутрашњем плану.

То је новинарима потврдио и Кристијан Данијелсон, директор за проширење у Европској комисији, који је изразио очекивања да ће процес скрининга бити завршен до марта следеће године и да ће прва поглавља ускоро бити отворена.

Јоксимовић је изразила задовољство током данашњег састанка како у формалном, тако и у неформалном делу, јер је то била прилика да се утврди докле је Србија стигла у процесу прикључивања ЕУ.

- Упркос поплавама и неким другим околностима, 2014. је била добра година за европске интеграције Србије, а од следеће године очекујемо да буде још боља - закључила је она.

На састанку, на коме се разматра напредак Србије у приступним преговорима, примена Споразума о стабилизацији и придруживању као и односи Србије и Европске уније, учестввовали су европски комесар за суседску политику и преговоре о придруживању Јоханес Хан, представници италијанског председавања и Европске службе за спољне послове.

Споразум о стабилизацији и придруживању ступио је на снагу 1. септембра 2013, а Србија је у јануару ове године наводно „отпочела преговоре“ о приступању ЕУ, иако није отворила ниједно преговарачко поглавље, због противљења Немачке.

(Танјуг-НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер