субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Јадранка Јоксимовић: Србија је одличан кандидат који сутра има шта и да унесе у ЕУ
Хроника

Јадранка Јоксимовић: Србија је одличан кандидат који сутра има шта и да унесе у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. фебруар 2017.

 Београд -- Министарка задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић верује да ће Србија крајем овог месеца или почетком марта отворити бар два поглавља са ЕУ.

Поглавље 26 (образовање и култура) требало да буде отворено у децембру, али се због познатих, непотребних, разлога то се тада није десило тако да ће ово поглавље бити отворено сада, подсетила је она за "Политику."

Србија је, каже Јоксимовићева, технички у потпуности спремна за отварање још два поглавја - 20 (предузетништвио и индустријска политика) и 29 (царинска унија), преговарачке позиције су увелико на радним телима ЕУ, неке државе су већ дале своју сагласност али да ћемо видети шта ће се догодити.

"Наравно неке чланице ЕУ рећи ће нам да желе да чују оцену напретка у спровођењу Бриселског споразума. И то тако и пише у преговарачком оквиру за Србију. Али, ако би то значило да - ако неко у ЕУ процени да нема довољног напретка, да ће бити игнорисано све што је Србија урадила у реформама и усвајњу стандарда по осталим поглавлијима онда мислим да је такав ригидан и нефлексибилан став неодржив и контрапродуктиван", каже она.

За нас је, према њеним речима, квалитет реформи најважнији.

Осврћући се на недавну посету Шведској, она каже да је то земља чији се глас у ЕУ чује и уважава, да се искрено и аргументовано залаже за одржавања политике проширења.

"То је за нас као озбиљног кандидата посебно значајно у тренутку када политика проширења није популарна тема у бројним државама ЕУ", наводи и додаје да је изузетно драгоцено принципијелно њено противљење пракси уношења билатералних питања у ток преговарачког процеса.

На питање који би још чланицу ЕУ издвојила због помоћи интеграцији Србије она наводи да Србија има отворену и снажну подршку Мађара, Аустрије, са Немачком има отворен и фер однос, а позитивно су настројене и Француска и Италија, земље Вишеградске групе.

"Нагласила бих да нам је подршка Шпаније изузетно важна, посебно због њиховог принципијелног стата о КИМ, рекла је она, подсетивши да због изборне године у Немацкој, Холандији и Француској не верује да ће проширење бити у средишту пажње.

Коментаришући то што су пре десет година околности у самој ЕУнији биле другачије по питању проширења она каже:

"Важно је да радимо и не показујемо фрустрацију јер ја мислим да је Србија одличан кандидат који сутра има шта и да унесе у ЕУ."

На констатацију да све анкете од 2000. године које организује Канцеларија за ЕУ интеграцију показују да грађани мисле да су им највећи донатори Русија, ЕУ, Кина док је у стварности другачије, она указује на недовољно познавање чињеница.

Она подсећа да је ЕУ највећи донатор Србије и да је Немачка највећи билатерални донатор која је за претходних 15 година дала преко 1,5 милијарди евра као бесповратна средства у разним пројектима.

"Политичка подршка нам је важна и добри односи са овим земљама али грађани треба да знају истину о томе ко нам је финансијски највише помогао у реформама и одакле су највеће инвестиције које запошљавају хиљаде људи у Србији, рекла је Јоксимовић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер